"GÜNDEM"

“Almanya’da Camilerin Emniyeti Sağlanmalı”

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) Türkiye’nin Afrin operasyonu sonrası camilere protesto amaçlı düzenlenen saldırıların ardından güvenlik kurumlarına emniyet sağlaması için çağrıda bulundu.

25 Ocak 2018 admin

24 Ocak 2018 tarihinde Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) tarafından yayınlanan basın açıklamasında Afrin operasyonu sonrası gerçekleşen saldırılardan endişe duyulduğu belirtiliyor. Aynı gecede üç camiye yapılan saldırı ve Hannover havaalanında gerçekleşen olaylara değinen açıklamada, “Saldırıların hepsinin siyasi bir motivasyona bağlı olması ve dolayısıyla Almanya’ya dışarıdan bir çatışmanın getirilmesi bizi endişelendiriyor.” ifadeleri yer alıyor. Terörün ibadet yerlerini hedef almasıyla birlikte toplumsal değerlere de saldırıldığını vurgulayan kurum, güvenlik kurumlarına ibadet yerlerinin ve ziyaretçilerinin emniyetini sağlaması için çağrıda bulunuyor.

KRM’den ayrıca Müslümanlara yönelik çağrı da var. Açıklamada Müslümanların provoke olmayıp gerekli güvenlik önlemlerini almak için güvenlik kurumlarıyla birlikte çalışmaları önerisinde bulunuluyor.

 

Almanya’da 1 Gecede 3 Camiye Saldırı

Afrin’de Türkiye tarafından başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu’nun ardından 21 Ocak Pazar gecesi saat 2:30’da Almanya’nın Minden şehrindeki DİTİB Minden Barbaros Camii’ne saldırı düzenlendi. Leipzig’teki DİTİB Eyüp Sultan Camii de aynı gece saldırıya uğradı. Saldırıyı sol bir grup üstlenirken bu grubun yaptığı açıklamada Türkiye’nin “Daeş’in bozguna uğratılmak üzere olduğu bir anda, Daeş’e karşı zafer elde etmek üzere olan kişilere saldırdığı” iddia edildi. Açıklamada, DİTİB’in Türk devletine bağı açısından “meşru bir hedef” olduğu ifadeleri de yer alıyor. 

Aynı gece Kassel’de de kimliği belirsiz kişiler tarafından Sultan Alparslan Camisi’ne benzer şekilde saldırı düzenlendi. Kassel polisinin açıklamasına göre duvarlarına yazıların yazıldığı ve boyaların atıldığı camide 2.000 Avro civarında hasar oluştu.

Hannover Langenhagen Havalimanı’nda ise Afrin için yapılan eylemde olaylar çıktı. 180 kişinin birbirine girdiği olaylar hakkında polis soruşturma başlattı.

 

“Afrin İçin İntikam”

Minden’de saldırıdan bir gün önce öğle saatlerinde şehirde yürüyüş başlatan PKK’lılar caminin etrafında da görülmüştü. Cami yetkililerinden edinilen bilgiye göre Türkiye’nin Afrin’deki askerî harekâtını protesto amaçlı yapılan yürüyüş için bir gün önceden izin alınmıştı. Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan DİTİB Münster Eyalet Birliği Başkanı Durmuş Aksoy, kamera kayıtlarına göre saldırının maskeli dört kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Görüntüler incelenmesi için polise iletilirken soruşturma da devam ediyor. Komşular tarafından fark edilen saldırıda caminin camları kırıldı, duvarlarına yazılar yazılıp boyalar atıldı. Yazılarda “PKK” ve “YPG” yer alırken, duvarlarda “Afrin için intikam” ve “Seri Hilpe” gibi sloganlar görünüyor.

Polis tutanaklarına göre Kassel’deki camide, binanın duvarı kırmızı ve pembe renkle boyanmış. Afrin’e dair sloganlardan hareketle polis, siyasi motifli bir saldırının olduğunu düşünüyor ve tanık arıyor. Sosyal medyada paylaşılan bir resimde cami duvarına “Efrin” yazıldığı görünüyor.

Leipzig camisine yapılan ve cami imamı tarafından fark edilen saldırıda ise camlar kırılıp cami duvarına “YPG”, “PYD” ve “YPJ” harfleri yazıldı. İki camı kırılan ve dış cephesine yazılar yazılan cami, geçtiğimiz senenin nisan ayında da yine saldırıya uğramıştı. (kz)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler