Türkiye Türkiye | Yurt Dışı Diploma Denklik İşlemlerinde İnternet Kolaylığı

Yeni düzenlemeyle, yüksek öğrenimini yurt dışında tamamlayan kişiler Türkiye’deki denklik işlemlerini internet üzerinden takip edebilecek.

admin 12 Şubat 2018

Yurt dışında aldıkları diplomalar için Türkiye’de denklik başvurusunda bulunanlar artık işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden yürütebiliyor.

 

Yüksek Öğretim Kurumu, 5 Şubat tarihli basın bilgi notunda, başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırmak adına çeşitli yeniliklerin gündeme geldiğini açıkladı. “Denklik Başvurusu Sorgulama” sistemi ile başvuru sahiplerinin e-devlet üzerinden diploma denklik işlemlerinin takip edebileceklerini açıklayan kurum, bu şekilde maliyetlerin düşürülerek işlem süresinin kısaltılacağını belirtti.

 

Belgeler Vatandaşta Kalacak

Yeni düzenlemeyle ayrıca, randevu sırasında evrak kontrolünün ardından tüm belgelerin başvuru sahibinde kalacağı bildirildi. Açıklamaya göre, 16 Şubat 2018 tarihinden sonra elden başvurular kabul edilmeyecek.

 

“Tersine Beyin Göçünü Hızlandıracak Bir Adım”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yeni düzenlemeyi “yerinde bir adım” olarak değerlendirerek, “tersine beyin göçünü hızlandırma” hususunda önemli olduğunu kaydetti.

Yurt dışındaki insan kaynağının Türkiye lehine değerlendirilmesi ve beyin göçünün teşvik edilmesi açısından denklik gibi bürokratik işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılmasının önemli olduğunu belirten Yeneroğlu, “Bu doğrultuda çok mühim bir çalışmayı hayata geçiren YÖK yetkililerini tebrik ediyor, başvuru sahipleri tarafından denklik süreciyle ilgili dile getirilen diğer sıkıntılarla ilgili de ihtiyaç duyulan adımların atılacağını ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

 

15 İş Günü İçinde Randevu Alınabilecek

Düzenlemeyle, başvuru sahiplerinin yönetmelikte yer alan belgeleri eksiksiz olarak hazırlayarak e-devlet sistemine yüklemesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştiren başvuru sahiplerine 15 iş günü içerisinde evrakların asıllarını YÖK’e getirerek yetkililerce kontrole edilerek denklik sürecini başlatılması için randevu verileceği açıklandı. (meb)

 

*T.C. vatandaşları ve T.C. vatandaşlık numarası bulunan yabancı uyruklu başvuru sahipleri buradan, T.C. vatandaşlık numarası bulunmayan başvuru sahipleri ise buradan ön başvuruda bulunabilir.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |