GÜNDEM İngiltere | 1600 Çocuk Kamu Düzenini Tehdit Ediyor

İngiltere’de hükümetin Önleme Programı çerçevesinde izlemeye alınan kişiler arasında çocukların sayısı dikkat çekiyor.

admin 28 Mart 2018

İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından “aşırılığı önleme” amacıyla yürütülen “Önleme Programı” çerçevesinde kayıt altına alınan kişilerin sayısı açıklandı.

Kamu düzenini tehdit eden aşırı görüşlerin gözetim altında tutulduğu program ile “önleyici tedbirler” gündeme geliyor. Söz konusu kişilerin faaliyetleri, emniyet güçleri tarafından sürekli izleniyor. Ancak listede yer alan kişilerin önemli bir kısmını çocukların oluşturması dikkat çekiyor.

 

Binlerce Çocuk “Riskli” Kategoride

Programa kayıtlı 6093 kişiden 1600’ünün 15 yaşın altında olduğu görülüyor. 2016-2017 yılında bu yaş kategorisinde yalnızca 272 kişi bulunduğu göz önüne alındığında, çocukların sayısında ciddi bir artış olduğu anlaşılıyor.

Aynı listede 15-20 yaş arasında da 1800 kişi bulunuyor. Buna göre, “riskli” kategorideki kişilerin yarısından fazlası 20 yaşın altında.

Programa kayıtlı “aşırı görüşlere sahip olanların” sayısı Mart 2017 itibariyle 6093’e ulaşırken bunların 943’ünün aşırı sağcı gruplara mensup kişiler olduğu belirlendi. 3704 kişi ise “radikal İslamcı” görüşleri sebebiyle listeye alınmış durumda.

 

Önleme Programı Nedir?

2003 yılında gündeme gelen program, İngiliz hükümetinin 11 Eylül Saldırıları sonrası terörle mücadele stratejisinin önemli bir ayağını oluşturuyordu. 22 Mayıs 2017’de İngiltere’nin Manchester kentinde gerçekleşen ve saldırgan dâhil 23 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından daha etkin biçimde devreye sokulan programla, aşırı görüşlere sahip kişilerin önceden tespit edilip gözetim altında tutulması amaçlanıyor.

Önleme Programı, çocukların ve gençlerin yeterli delil olmadan şüpheli olarak görülmesi sebebiyle sıkça eleştirilere maruz kalıyor. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |