GÜNDEM Almanya | Berlin’de Mescid-i Aksa Camisine Boyalı Saldırı

Berlin'deki Mescid-i Aksa Camisi boyalı saldırıya uğradı. Bu saldırıyla birlikte 2018 yılında Almanya'da saldırıya uğrayan cami sayısı 35'e yükseldi.

admin 6 Nisan 2018

Almanya’nın başkenti Berlin’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Mescid-i Aksa Camisi’nin çay ocağının giriş bölümündeki camlar kimliği belirsiz kişilerce boyandı. Wedding semtindeki Mescid-i Aksa Camisi İmamı Mahmut Aydın yaptığı açıklamada, bugün sabah namazı için camiye geldiğinde camların kırmızı, yeşil ve sarı boyayla boyandığını ve üstüne yazılar yazıldığını gördüğünü belirtti. Daha sonra olay yerine gelen polisin saldırıya ilişkin tutanak tuttuğunu ifade eden Aydın, saldırının gece yarısı yapılmış olabileceğini ve bu tür saldırıların kendilerini endişelendirdiğini vurguladı.

“İnsan Hayatı Hiçe Sayılıyor”

Almanya’da yılbaşından bu yana 30’dan fazla camiye saldırı düzenlendi. En son Ulm’daki camiye molotof kokteyliyle saldırı düzenleyen 4 kişi, yürütülen soruşturmanın ardından yakalanıp tutuklanmıştı. IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş, Ulm’daki cami saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada “Failler hedeflerini gerçekleştirip camları molotof kokteyliyle kırabilmiş olsalardı yaşanacakları düşünmek bile istemiyoruz. Güvenlik birimlerinden olayı eksiksiz bir şekilde aydınlatmalarını ve failleri adalete teslim etmelerini talep ediyoruz.” demişti. Altaş saldırıya ilişkin ayrıntılar da paylaşmıştı: “Saldırının olduğu caminin üst katlarında en az yedi kişi vardı, binanın hemen bitişiğindeki dairelerde de insanlar uyuyordu. Bundan önceki cami saldırılarında olduğu gibi failler bu saldırılarında da insanların hayatını hiçe saydılar.”

Mart ayının sonunda ise bir günde 3 camiye saldırı düzenlenmişti. Herne ve Amberg kentlerindeki 2 camiye, ırkçılar ve terör örgütü yandaşları saldırı düzenlemiş, Kassel’deki Yunus Emre Camisi’ne de sabaha karşı molotof kokteylli saldırıda bulunulmuştu. Kassel’de güvenlik kamerasından 4 kişi olduğu belirlenen kişilerce düzenlenen saldırıda, caminin bazı camları kırılmış, çerçeveleri kısmen yanmuş ve bina duvarlarında hasar oluşmuştu.

Almanya’da yıl başından bu yana camilere, Türklere ait kültür merkezlerine ve işletmelere yönelik çok sayıda saldırı düzenlendi. Bu saldırıların büyük bölümünün terör örgütü PYD/PKK yandaşları tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |