"GÜNDEM"

Finlandiya | İskandinavya’nın ilk Müslüman mezarlığı 148 yaşında

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'deki 148 yıllık Müslüman mezarlığı turistlerin ilgisini çekiyor.

11 Nisan 2018 admin

Finlandiya‘nın başkenti Helsinki‘de bulunan ve 1870’de Müslümanlara tahsis edilen mezarlık, İskandinavya’daki en eski Müslüman mezarlığı olarak biliniyor. Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Komitesi üyesi Yakup Yılmaz, yaptığı açıklamada, mezarlığa sadece Finlandiya’daki Tatar Türklerinin gömüldüğünü belirtti. Yılmaz, “19. yüzyılın sonlarına doğru Tataristan’ın başkenti Kazan’ın kuzeybatısındaki Nijni Novgorod civarında yaşayan Tatar asıllı Müslümanlar, ticaret yapmak amacıyla Finlandiya topraklarına gelmeye başladı. Daha ziyade seyyar satıcılıkla uğraşan bu insanlardan başka o tarihlerde Rus ordusunda görev yapan Müslüman askerlerle merkezden gönderilen birtakım Müslüman memurlar da Finlandiya’nın çeşitli yerlerine dağıldılar. Bunlardan bazılarının vefatı üzerine Helsinki’de 1870’te İskandinavya’nın ilk Müslüman mezarlığı tahsil edilmiş oldu.” diye konuştu.

Mezarlığın turistlerin de ilgisini çektiğini vurgulayan Yılmaz, ”Buradaki tüm mezarların üstünde ay yıldız, bazı mezarların üst kısımlarında ise kavuk şeklinde mermer taşları bulunuyor. Buranın en önemli özelliklerinden biri de Müslüman, Yahudi ve Hristiyan mezarlıklarının yan yana olmasıdır. Tarihi özelliğinden dolayı mezarlık, Finlandiya’ya gelen turistlerin de ziyaret ettiği yerlerden birisi.” dedi.  Finlandiya’da yaklaşık 100 bin Müslüman bulunduğunu kaydeden Yılmaz, ”1922’de Finlandiya’da dini özgürlük getiren bir kanunla İslamiyet resmen tanınmış ve Tatarlar 1925’te Finlandiya İslam cemaati adıyla cemiyetlerini kurmuşlar. Şuanda bine yakın Tatar Türkü Finlandiya’da yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

İskandinavya’daki ilk mescidin Suomenlinna Adası’nda bulunduğuna dikkati çeken Yakup, ”İskandinavya’da ilk mescit, Finlandiya’nın Suomenlinna Adası’nda bir binanın odasının ibadet için Müslümanlara tahsis edilmesiyle kuruldu. Söz konusu odada cuma günleri Müslümanlar, cumartesi günleri de Yahudiler ibadetlerini yerine getirmişler.” dedi. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • Bir Eşiği Aşarken: Almanya’da İslami Defin Uygulaması
    2022-11-24 16:19:45

    […] hareket ediyorlar. İşte asıl sıkıntı da bu noktada yönetmeliklerin değiştirilmesi. Ortada Müslüman mezarlıklarla ilgili bir ihtiyaç olduğunda yetkililerin farklı bir bakış açısı geliştirmesi gerek ve bu […]

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler