Başörtüsü Fransa | “Anne Benimle Gelmek İçin Başörtünü Çıkarman Gerekiyormuş”

Fransa'da çocuğunun okul gezisine başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmayan anne mücadeleyi kazandı. Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği'nin girişimleriyle anne, başörtüsüyle geziye kabul edildi.

admin 20 Nisan 2018

Fransa‘da başkent Paris’in kuzeyindeki Creteil’de yaşanan olayda, bir annenin çocuğunun okul gezisine katılmasına başörtülü olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. Okulun müdürü, başörtülü annenin geziye katılmasını ‘başörtüsünü çıkarması’ şartına bağladı. Okulun kararını haber alan küçük çocuk da öğlen eve geldiğinde annesine, “Anne kötü bir haberim var, benimle gelmek istiyorsan eşarbını çıkarman gerekiyormuş” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yasak Kararında Geri Adım Attı

Çocuğunun büyük üzüntü yaşadığını gören anne, durumu Fransa İslamofobi İle Mücadele Derneği‘ne (CCIF) bildirdi. Harekete geçen CCIF yetkilileri, okul müdürü ile irtibata geçti. Müdür CCIF yetkililerine, yasağı kendisinin de anlamadığını, ancak emirin yukarıdan geldiğini söyledi. Bunun üzerine CCIF İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçti. Görüşmelerin ardından yasakçı tutumundan geri adım atan Müdürlük, şimdiye kadar çocuklarına refakat edemeyen 10 başörtülü anne için okullara ‘geziye katılabilirler’ mesajı gönderdi.

CCIF, yasağın kaynağı ile ilgili yaptığı araştırmada, başörtülü annelerin okul gezilerine iştirak edememesinin bir Milli Eğitim müfettişinin mevcut yasalar ile tamamen çelişen şahsi kararından kaynaklandığını belirledi.

Macron “Başörtülü Annelerin Katılmasında Sorun Yok”

Fransa’da uzun zamandır başörtülü annelerin okul gezilerinde çocuklarına refakat edip edemeyeceği yönünde tartışma yürütülüyor. Aralık ayında bir radyo programına katılan Milli Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, kendi görüşünün ‘başörtülü annelerin katılamaması’ yönünde olduğunu kaydetmiş, Bakanın açıklamaları tartışma yaratmıştı. Son olarak geçtiğimiz hafta bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu yönde sorulan bir soruya, okul tarafından resmî bir görevi olanların başörtülü olamayacağını, ancak annelerin başörtülü katılmasında bir sorun görmediğini söyleyerek tartışmalara son noktayı koymuştu. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |