"Avusturya"

Avusturya | Sığınmacılara Toplama Merkezi Zorunluluğu

Aşağı Avusturya eyaletinde iltica başvurusu olumsuz sonuçlanan sığınmacılar, belirli bölgelerde kurulan "toplama merkezlerinde" yaşamlarını sürdürecek.

Avusturya’nın Aşağı Avusturya eyaletinde iltica başvuruları reddedilen sığınmacılar, artık eyalet yönetimi tarafından belirlenen “toplama merkezlerinde” yaşamak zorunda kalacak. Eyalet Sözcüsü Gottfried Waldhausl, Avusturya Devlet Televizyonu ORF’ye yaptığı açıklamada, bölgede iltica başvuruları kabul edilmemiş 405 sığınmacının, bu akşam itibarıyla çeşitli “toplama merkezlerinde” toplanacağını açıkladı.

Waldhausl, sığınmacılar için eyaletin farklı bölgelerinde oluşturulan merkezlere gelmeyen sığınmacıların başta temel ihtiyaçları olmak üzere sağlık hizmetlerinden mahrum kalacağını ve geldikleri ülkelere geri dönmeleri için sürecin başlatılacağını söyledi.

Eyalet parlamentosunda kabul edilen yasanın bu uygulamayı hayata geçirmelerine imkan tanıdığını savunan Waldhausl, gösteri ve protestoların engellenebilmesi için sığınmacı merkezlerinin nerede olduğuna ilişkin bilgi paylaşımında bulunmayacağını sözlerine ekledi.

Sivil Toplum Kuruluşları Uygulamaya Tepki Gösterdi

Ülkede çeşitli sivil toplum kuruluşları Aşağı Avusturya eyaletinde hayata geçirilen uygulamaya sert tepki gösterdi. Sankt Pölten Piskoposluğu Katolik Eğitim Merkezi Başkanı Angela Lahmer-Hackl, uygulamanın aşağılayıcı ve insani değerlere aykırı olduğunu belirterek, “Bir Hıristiyan olarak kendi eyaletimde böyle bir uygulamanın hayata geçirilmiş olmasından dolayı utanç duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Hackl, eyalet yönetimine, uygulamanın durdurulması çağrısında bulunarak, “İltica bir insan hakkıdır.” şeklinde konuştu. Çocuklara yönelik çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşu Kinderfreude Sözcüsü Christian Oxonitsch ise sığınmacıların bir merkezde toplanmasının insanlık dışı bir tutum olduğunun altını çizerek, “Bugün Avusturya’da insanlık adına kapkara bir gündür.” şeklinde konuştu.

Avusturya’da hükümet kanadından nisan ayında yapılan açıklamada da önceki yıl yürürlüğe giren yabancılar yasasının, başta sığınmacılar olmak üzere üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik ağır kurallarla yeniden düzenleneceği kaydedilmişti. Hükûmetin yürürlüğe koymayı planladığı yeni yabancılar yasası kapsamında iltica başvurusunda bulunmuş kişilerden temel ihtiyaçları için 840 avroya kadar katkı bedeli alacak. Ayrıca sığınmacıların ülkeye gelirken kullandıkları güzergahın belirlenmesi için ise mobil telefonların da incelemeye alınacağı duyurulmuştu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler