"FRANSA"

Fransa | Mahkemeden Müslüman Nebiri’nin Cesedinin Yakılması Talebine Durdurma

Fransa'da mahkeme, Fransız eşinin talebi üzerine cesedinin yakılması için işlemler başlatılan Faslı Hasan en-Nebiri ile ilgili kararını verdi. Mahkeme, geçen hafta hayatını kaybeden Müslüman olan Nebri'nin cesedinin yakılma talebinin durdurulmasına hükmetti.

1 Ağustos 2018 admin
Fotoğraf: Shutterstock.com, Değişiklikler: Perspektif

Fransa’da geçen hafta hayatını kaybeden Faslı Hasan en-Nebiri’nin ailesi, cesedin Katolik mezhebi inancına uygun şekilde yakılması talebinin durdurulması için mahkemeye başvurdu. Nebiri’nin kardeşi Hufeyz en-Nebiri, “Kardeşimin eşi bir Fransız ve kocasının naaşının Katolik mezhebi inancına uygun şekilde yakılması konusunda ısrarcı. Ancak benim kardeşim bir Müslüman. Dolayısı ile cesedinin yakılmaması gerekiyor.” dedi.

Fransa’da ikamet eden 45 yaşındaki kardeşi Hasan’ın zehirli böcek ısırması nedeniyle kaldırıldığı hastanede geçen salı günü hayatını kaybettiğini anlatan Nebiri, kardeşinin bir Müslüman olarak öldüğünü vurgulayarak, “Durumu yargıya taşıdık. Geçen cuma günü gerçekleşmesi gereken yakma işlemi, itirazımız üzerine durduruldu.” diye konuştu.

“Kardeşim Müslüman Mezarlığına Defnedilsin”

Nebiri, “Fransız avukat, 48 saat içinde görülecek ilk duruşmaya katılmaları için mahkemenin aileye celp göndereceğini söyledi.” şeklinde konuştu. Fas makamlarına seslenen Nebiri, yetkililerden kardeşinin Müslüman mezarlığına defnedilmesi için konuya müdahil olmalarını istediklerini söyledi.

Geçen mayıs ayında benzer bir olayın yaşandığı İtalya’nın Brescia kentinde, Faslı bir göçmenin cenazesinin yakılma işlemi, uygulamadan yaklaşık 20 dakika önce durdurulmuştu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler