Avusturalya Avustralya’da İlk Kez Bir Müslüman Kadın Senatoya Girdi

Avustralya'da Yeşiller Partisinden Senatoya seçilen Pakistan doğumlu Faruqi, ülkede ilk Müslüman kadın senatör oldu.

admin 15 Ağustos 2018

Guardian gazetesinde yer alan habere göre Pakistan doğumlu Mehreen Faruqi, Yeşiller Partisinden Yeni Güney Galler eyaleti senatörü Lee Rhiannon’ın görevinden istifa etmesinin ardından, eyalet parlamentosunun ortak oturumunda aldığı kararla, boşalan Senato üyeliğine seçildi. Faruqi, Senatoya seçilmesinin ardından gazetecilere yaptığı ilk değerlendirmede, Avustralya‘da çok kültürlülüğü savunacağını ve İslamofobi ile ırkçılıkla mücadele edeceği mesajını verdi. Faruqi, Senatoda önceki gece yapılan oturumda, Avustralyalılar Partisi Queensland Senatörü Fraser Anning’in Müslümanlara vize yasağı getirilmesini savunmasını sert sözlerle eleştirdi.

“Anning’in Sözleri Çok Kültürlü Toplumumuza Hakaret”

Anning’in konuşmasının, uzun zamandır devam eden ırkçı bir politikayı alevlendirerek milyonlarca düzgün Avustralyalıyı töhmet altında bıraktığını söyleyen Faruqi, “Senatör Anning’in sözleri çok kültürlü toplumumuza hakaret. Senatodaki bu nefret tüccarları, ülkemizde nifak tohumları ekiyor. Dar siyasi çıkarları adına beyaz olmayan kişilere saldırmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar.” ifadelerini kullandı. Faruqi, Anning’in yasağı savunurken Hitler döneminde Nazi Almanyası’nda Yahudi Soykırımı için kullanılan “nihai çözüm” ifadesini kullanmasını kınadı.

“Kasıtlı Bir Strateji”

Faruqi, Anning’in yorumlarının, korku ortamı oluşturmak ve toplumun göçmenlerle ilgili rahatsızlık yaratmayı amaçlayan kasıtlı bir stratejinin parçası olduğunu savundu. Senato’daki yeni görevini bu tür kötü niyetli söylemlere dikkati çekmek için kullanacağını belirten Faruqi, “Nihai çözüm teriminin kullanılması, şiddet yanlısı beyaz üstünlükçü görüşlere sahip insanları memnun etmeye yönelik iğrenç ve kasıtlı bir imadır. Böylesine tehlikeli ve ırkçı politikaların tartışmaya açılmaya devam etmesi üzücü. Bir senatör olarak bunu her zaman dile getireceğim.” değerlendirmesinde bulundu. Müslümanlara yönelik ırkçı ifadeler kullanan Senatör Anning, hem iktidar hem de muhalefet tarafından kınanmıştı.

Faruqi, 25 Kasım 2017’de Yeşiller Partisi içinde yapılan ön seçimde görevdeki Yeni Güney Galler Senatörü Lee Rhiannon yerine gelecek senato seçimlerinde aday olmaya hak kazanmıştı. Müslüman siyasetçi, eyalet meclisinde milletvekili olarak görev yapıyordu.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |