Almanya Alman Patronundan Etkilendi 8 Cami Yaptırdı

Çalıştığı fabrikadaki Alman patronunun sözlerinden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye'ye döndükten sonra memleketi Konya'da 8 cami yaptırdı.

admin 17 Ağustos 2018

Almanya‘da bir fabrikada uygun olmayan ortamda ibadet ederken Alman patronunun “Sizin için bir mescit yaptıralım, namazınızı temiz bir yerde kılın” sözünden etkilenen Derviş Özçoban, emekli olup Türkiye’ye döndükten sonra memleketi Konya’da 8 cami yaptırdı. Derviş Özçoban, yaptığı açıklamada, 1973 yılında işçi olarak Almanya’ya gittiğini ve demir-çelik imal eden fabrikada çalıştığını söyledi.

Fabrikanın Alman yöneticisi ile yaşadığı diyaloğu anlatan Özçoban, şöyle konuştu: ”Beraber çalıştığımız bir arkadaşla namaz kılıyorduk. Temiz yer değildi. Fabrika yöneticisi de teftişte bulunurken ‘Bu Türk burada ne yapıyor?’ diye sordu. Ona ‘İbadet yapıyor.’ cevabı verildi. Müdür de ‘İbadet temiz yerde olur.’ diyerek, ‘Buraya bir mescit yapın.’ diye talimat verdi. Bir gün sonra baktık ki orada suntalarla çevrili, halısı, minberi, kürsüsü ile tertemiz bir mescit yapılmış. Ben de o zaman ‘Bir Hristiyan, bir Müslüman’ın ibadetini düşünüp hizmet ediyorsa ve mescit yaptırıyorsa Allah bize imkan vermişken biz neden mescit ya da cami yaptırmıyoruz?’ dedim. Almanya’dan döndüm. Allah nasip etti, gelir gelmez bir cami yaptırdım.”

Bugüne kadar Konya’da farklı mahallelerde 8 cami yaptırdığını anlatan Özçoban, hayırseverlerin de kendisine destek olduğunu ifade etti.

“Allah’a Verdiğim Bir Söz Var”

Özçoban, kent merkezinin dışındaki uzak mahallede “Zeytin Dalı” adını verdiği caminin yapımına başladığını dile getirdi. Her yıl bir caminin temelini attıklarını ifade eden Özçoban, sözlerini şöyle tamamladı: “İmkan oldukça koşuyoruz. Yapımı tamamlanan bazı camilerin de sonradan ortaya çıkan ihtiyaçları için bize başvuranlar oluyor. Ona da yetişmeye çalışıyoruz. Allah’a verdiğim bir söz var. Onun gereğini yerine getirmeye çalışacağım. Projeye başlarım, vatandaşlardan yardım geldiğinde kabul ederim. Halkın malıdır. Çıkıp da tek tek dolaşıp yardım toplamam. Gelen olursa kabul ederim, geri kalanını kendim yükleniyorum çünkü İslam’da camiye gelen yardımlar geri çevrilmez. Camiler, ümmetin malıdır.”(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |