"Almanya"

Almanya’da Yurt Dışındaki Çocuklara Ödenen Çocuk Parası Tartışma Yarattı

Almanya’da bir yılda 600 milyon Euro'yu bulan yurt dışında yaşayan yabancıların çocuklarına ödenen ‘çocuk parası’ tartışma yarattı.

admin 29 Ağustos 2018

Almanya’da göçmenlerin yurt dışında yaşayan çocuklarına ödenen çocuk parası tartışma yarattı. Hürriyet’de yer alan habere göre 2016 yılında aynı durumdaki 232 bin 189 çocuk için çocuk parası ödenirken bu rakam 2017 yılında 243 bin 234 olarak açıklandı. 2017 yılında paranın büyük miktarı eski Doğu Avrupa ülkelerinde yaşananlara ödeniyor. Çocukları Almanya’da ikamet etmeyenler arasında en çok çocuk parası alan aileler ise Bulgar ve Romanyalılar.

Almanya’daki birçok büyükşehir belediye başkanı yurt dışında yaşayanlara ödenen çocuk parasından dolayı isyan etti. Bunların başında Duisburg Büyükşehir Belediye Başkanı SPD’li Sören Link geliyor. Almanya’daki sosyal sistemin kötüye kullanıldığını savunan Link, “Ekonomik nedenlerle Avrupa içinde fakirlik göçü yaşanıyor. Federal Hükümet bu duruma karşı önlem almalı” dedi. Link, çocuk parasını alabilmek için suç şebekelerinin sahte belgeler düzenlediğine inandığını da kaydetti.

 Çocuğun Almanya’da Yaşadığına Bakılmaksızın Ödeniyor

Almanya’da vatandaşlığa bakılmaksızın çocuk sahibi herkese çocuk parası ödeniyor. Bu haktan yaralanmanın şartı ebeveynlerden birinin Almanya’da yasal ikametgahın bulunması. Alman yasalarına göre bir çocuk için ödenen aylık para miktarı 194 euro. Bu miktar, çocuğun Almanya’da yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın belediyelerce ödeniyor. Federal hükümet şimdi soruna çözüm bulmak için çocukların yaşadığı ülkenin geçim koşullarına göre ödeme yapma planı üzerinde çalışıyor. Hükümet yaşam koşullarına göre ücret ödemeyi yasallaştırmak için AB Komisyonuyla görüşmelerini sürdürüyor. Eğer bu yönde yasa çıkarsa çocuk parası ödemesi ülkelere göre değişiklik gösterecek. Bu öneriye Almanya Belediyeler Birliği de destek veriyor.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler