Aşırı Sağ Slovenya’da Irkçı Bir Gruba Ait Görüntüler Tepki Çekti

AB üyesi Slovenya'nın Avusturya sınırında "paralel hukuk düzeni oluşturmak" amacıyla kurulduğu öne sürülen "Strajerska Varda" isimli ırkçı gruba ait görüntüler, bölge ülkelerinde geniş yankı uyandırırken, Sloven polisi görüntüler hakkında inceleme başlattı.

admin 5 Eylül 2018

Avrupa Birliği (AB) üyesi Slovenya‘da maskeli ve silahlı ırkçı bir gruba ait görüntüler tepkiye yol açtı.
“Strajerska Varda” isimli grubun Avusturya sınırı yakınındaki Strajerska bölgesinde, ellerinde silahlar ve yüzlerinde siyah maskelerle çekilmiş görüntüleri, bölgenin en sakin ülkesi olarak nitelendirilen Slovenya’da gündem oldu.

Bölge medyasında yer alan haberlerde, kendilerine “Strajerska Varda” adını veren ırkçı grubun bir dönem Maribor futbol takımının taraftar gruplarından birinin liderliğini yapan ve aşırı sağ görüşleri nedeniyle hakkında suç duyurusu bulunan Andrej Sisko tarafından kurulduğu belirtildi. Ülke basınında ayrıca, Sisko liderliğinde kendilerine “ülke savunması için bir grup özgür erkek” tanımlaması yapan ırkçı grubun sınır hatlarını korumak ve ülkede paralel bir hukuk sistemi oluşturmak amacında kurulduğu iddia edildi. Slovenya’da bir taraftan “tehlike” olarak adlandırılan bir yandan da “komik” olarak nitelendirilen bu ırkçı grubun görüntüleri kısa süre içerisinde büyük tepki topladı.

Cumhurbaşkanı’ndan Tepki

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, ırkçı grup söylemlerinin “asla kabul edilebilir” olmadığını belirterek, bu grup hakkında yasal işlem başlatılacağını ifade etti. Slovenya’da hükümeti kurma görevini üstlenen Marjan Sarec de “Slovenya’yı yasal olarak savunanlar Slovenya savunma ve güvenlik yapılarının üyeleridir. Türeyen ‘bitkiler’ ise kesinlikle yasa dışıdır.” ifadelerini kullandı. Hafta sonu ortaya çıkan görüntülerin Slovenya Polisi tarafından inceleme altına alındığı da bildirildi.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |