Danimarka İsveç ve Danimarka’da Sünnet Yasağı Gündemde

İsveç'te aşısı sağ parti İsveç Demokratlar'ın Genel Sekreteri Jomshof, ülkede çocukların sünnet edilmesinin yasaklanmasını istedi. Danimarka'da da 18 yaşından küçük erkek çocuklarının sünnet edilmelerini yasaklayan öneri parlamentoya sunuldu.

admin 5 Ekim 2018

Göçmen karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisinin Genel Sekreteri Rickard Jomshof, çocuk sünnetinin yasaklanması amacıyla parlamentoya önerge sundu. Yahudi çocuklarının 8 günlük, Müslüman çocukların da daha ilerideki yaşlarda sünnet edilmesinin çocuk istismarı olduğunu savunan Jomshof, Meclis Soruşturma Komisyonuna verdiği önergede, çocukların rızaları alınmadan sünnet edildiklerine dikkati çekti.

Sünnetin geri kalmış uluslarda ortaya çıktığını öne süren Jomshof, İsveç’in çocukların hakkını koruması gerektiğini ifade etti. Önerge ilk olarak Meclis Soruşturma Komisyonunda görüşüldükten sonra Parlamentoda oylanacak.

Danimarkada da Sünnet Yasağı Gündemde

Öte yandan Danimarka’da da tıbbi gerekçe olmaksızın 18 yaşından küçük erkek çocuklarının sünnet edilmelerini yasaklayan öneri parlamentoya sunuldu. Parlamento Sekreterliği, yasağa karşı çıkanlara da 6 yıla kadar hapis cezası öngören yas tasarısının anayasada güvence altına alınan din özgürlüğüne aykırı olmadığına ve önerinin parlamentoda oylanabileceğine karar verdi. Ancak öneriye hükümetin sıcak bakmadığı belirtiliyor.(P, AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |