"Cami"

Endonezya’daki Afet ‘Yüzen Cami’yi Yıkamadı

Endonezya'nın Palu kentinde deniz kenarında bulunan cami, deprem ve tsunamide payandaları yıkılmasına rağmen ayakta kaldı.

Endonezya’nın Sulawesi Adası’nda 28 Eylül’de meydana gelen 7,5 büyüklüğünde deprem ve ardından oluşan tsunami felaketinden en çok etkilenen kent Palu oldu. Şehirde afet nedeniyle çok sayıda kişi hayatı kaybetti, özellikle denize yakın yerlerdeki binalar yerle bir oldu. Orta Sulawesi Bölgesi Jalan Cumi Cumi Caddesi’nde deniz kenarında beton payandalar üzerine inşa edilen ve bundan dolayı “yüzen cami” olarak adlandırılan Erkam Bab El Rahman Camisi ise şiddetli deprem ve tsunamiye rağmen ayakta kalmayı başardı.

Su Üzerinde Kalan Cami İlgi Odağı Oldu

Yaşanan afette, payandaları çökmesine rağmen yıkılmayarak su üzerinde kalan cami, ilgi odağı haline geldi. Bölgeye gelenler mevcut konumuyla “yüzen cami” adının karşılığını veren ibadethanenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Camiyi görmeye gelenlerden Naryo Yatemo, “Caminin temeli çok sağlam değildi bundan dolayı çöktü. Tsunami camiyi yıkamadı ama denize doğru sürükledi.” dedi.

Endonezya yüzen cami

Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı

Öte yandan Endonezya’daki deprem ve ardından yaşanan tsunamiye ilişkin yeni görüntüler de ortaya çıktı. Palu’da yaşayanlar tarafından çekilen görüntülerde, depremin ardından oluşan tsunaminin önüne çıkan her şeyi sürüklediği yer aldı.

Videolara bakıldığında çekim yapan kişinin, bulunduğu yerdeki toprağın yumuşamaya başlaması üzerine kaydı sonlandırdığı anlaşıldı. Bu kişinin tsunamiden son anda kurtulduğu öğrenildi. Görüntülere, tsunamiyi görenlerin tekbir getirdiği de yansıdı. Afette hayatını kaybedenlerden birine ait cesetin arama çalışmalarında bulunduğu anlar da görüntülendi.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler