"Brexit"

İngiltere’de Kemer Sıkma Devri Sona Eriyor

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, İngiltere’de artık kemer sıkma devrinin sonuna gelindiğini söyledi.

İngiliz parlamentosunda ülkenin AB ayrılmadan önceki son bütçe düzenlemelerine ilişkin konuşan Maliye Bakanı Hammond, “Kemer sıkma devri nihayet sona eriyor” ifadesini kullandı. Hammond,  İngiltere’nin yeni bütçe düzenlemeleri kapsamında İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) hazırlıkları için hükümet birimlerinin kullanması amacıyla 2.2 milyar sterlin seviyesinde bir ödenek ayırıldığını bildirdi.

Bağımsız Bütçe Sorumluluk Ofisinin (OBR) İngiltere’nin büyüme performansına ilişkin tahminlerini de paylaşan Hammond, İngiltere’nin 2019 yılı için büyüme tahminin yüzde 1.3’ten, yüzde 1.6’ya yükseltildiğini vurguladı. Hammond, OBR tahminlerine göre İngiliz ekonomisinin, 2020’de yüzde 1.4, 2021’de yüzde 1.4, 2022’de yüzde 1.5 ve 2023’te ise yüzde 1.6 seviyesinde büyümesinin beklendiğini kaydetti.

“Enflasyon Yüzde 2’ye Gerileyecek”

Ülkede reel gelir büyümesinin yaklaşık yüzde 3.1 seviyesinde olduğunun altını çizen Hammond, OBR tahminlerine göre ülkede enflasyonun yüzde 2.0 seviyesine gerilemesinin beklendiğini belirtti. Hammond, ülkenin kamu borçlanmasına ilişkin ise bu yıl İngiltere’nin kamu borçlanmasının bir önceki bütçede yer alan tahminlere kıyasla 11.6 milyar sterlin daha düşük olacağını dile getirdi.
Hammond, ayrıca İngiltere’nin AB’den ayrılık sürecinin bir anlaşmayla tamamlanması halinde AB bütçesine verilen katkının ülke içerisinde ek kaynak olarak kullanılabileceğini de aktardı. Bütçe düzenlemelerinin en önemli kısımlarından biri olan ulusal sağlık sistemi (NHS) için daha fazla mali katkının planlandığını aktaran Hammond, gelecek beş yıl içinde NHS için 20.5 milyar sterlin daha ayırılacağını bildirdi.

Sosyal harcamaların da artırılmasının planlandığını vurgulayan Hammond, İngiltere’de engelliler için 2018-2019 döneminde kullanılmak üzere 45 milyon sterlin ayrıldığına işaret etti.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler