Gazeteci Macaristan’da Sığınmacılara Tekme Atan Gazeteci Beraat Etti

Macaristan'da ülkeye girmeye çalışan sığınmacılara tekme atıp çelme takan kadın kameraman Petra Laszlo'ya verilen 3 yıl hapis cezası üst mahkemece bozuldu.

admin 31 Ekim 2018

Macaristan Yüksek Mahkemesi, 2015 yılında Sırbistan sınırından ülkeye girişi sırasında bir mülteci çocuğu tekmeleyen Macar gazeteci Petra Laszlo’ya verilen tecilli 3 yıllık hapis cezası kararını bozdu. Mahkeme, gazetecinin “saldırganlık” değil, “kötü davranıştan” yargılanabileceğine hükmetti.

Mahkemeden yapılan açıklamada, sığınmacı küçük kıza tekme atan ve kucağındaki çocuğuyla kaçmaya çalışan babaya çelme takıp düşüren Laszlo’ya verilen 3 yıl hapis cezasının bozulduğu kaydedildi. Açıklamada, olayda bir suçun oluşmadığına hükmedilerek gazetecinin beraatine karar verildiği aktarıldı. Yüksek Mahkeme, daha önce gazeteciye yargılandığı davada doğru suçlama yöneltilmediği savunuldu. 

Küçük Kıza Tekme Atmış, Babaya Çelme Takmıştı

Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke kasabasında 8 Eylül 2015’te, Laszlo’nun, Macaristan’a girmeye çalışan mülteci küçük kıza tekme atması ve kucağındaki çocuğuyla kaçmaya çalışan babayı çelme takıp düşürmesi büyük tepkilere neden olmuştu. Suriyeli sığınmacıyı savunan Helsinki Komisyonunun avukatı, sanık Laszlo’nun sadece saldırganlık değil aynı zamanda halkı kin ve nefrete teşvik suçundan yargılanması gerektiğini belirtmişti. (P, AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |