Avrupa Ordusu Hollanda Başbakan Yardımcısından “Avrupa Ordusu”na Destek

Hollanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, dünyada değişen ilişkilerin Avrupa ordusu çabasını gerekli kıldığını belirterek, “Bence ufukta bir Avrupa ordusu ile açık bir gökyüzü hayal etmeliyiz” dedi.

admin 27 Kasım 2018

Hollanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, üyesi olduğu Demokrat 66 Partisinin Danimarka’daki kardeş partisi Radikal Sol Partinin organize ettiği toplantıda, ‘Avrupa ordusu’ tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Avrupa ordusunun zaman alacağını fakat bunun ilk adımın atılamayacağı anlamına gelmediğini ifade eden Ollongren, “Dünyada değişen ilişkiler Avrupa ordusu çabasını gerekli kılıyor. Bence ufukta bir Avrupa ordusuyla birlikte açık bir gökyüzü hayal etmeliyiz” diye konuştu.

“ABD Giderek Avrupa’yı Korumaktan Uzaklaşıyor”

Ollongren, ABD’nin giderek Avrupa’yı korumaktan uzaklaştığını, Rusya’nın ise daha da agresifleştiğini ve Brexit ile AB’nin ‘en gelişmiş ordusunun’ AB’yi terk edeceğini belirterek, tüm bunların Avrupa ordusunu kaçınılmaz kılan önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Ulusal orduların korunması ve NATO’ya bağlı kalınması gerektiğini de belirten İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, “Farklı AB ülkelerinin ordularıyla geniş bir iş birliği yapılması gerekir. Avrupa’daki ulusal ordularda 150 farklı silah sistemi kullanılıyor. Ülkeler arasındaki iş birliğiyle bu daha az olabilir” ifadesini kullandı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise daha önce yaptığı açıklamada, Avrupa’nın ABD olmadan kendini savunamayacağını ve Avrupa ordusunun akıllıca bir düşünce olmadığını belirtmişti. Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld de hükümetin Avrupa ordusu kurulmasına karşı olduğunu aktarmıştı.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |