"Fransa"

Fransa’daki Gösterilerde Ölü Sayısı 9’a Yükseldi

Fransa'da sarı yeleklilerin yol kapatma eylemi sırasında tırın çarpması sonucu 61 yaşındaki bir kişi yaşamını yitirdi. Böylece gösterilerin başından beri hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi.

© Alexandros Michailidis @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif

Fransa‘nın Agen kentinde sarı yeleklilerin yol kapatma eyleminde tırın çarpması sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Agen’de yol kapatma eylemi sırasında tırın çarpması nedeniyle 61 yaşında bir kişi hayatını kaybetti. Haberlerde, Villeneuve-sur-Lot’ta oturan bu kişinin sarı yeleklileri desteklemek için Agen’e geldiği belirtildi. Böylece sarı yeleklilerin düzenlediği gösterilerde çıkan olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısı 9’a yükseldi.

360 Yol Kapatma Eylemi Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığının dünkü verilerine göre, sarı yelekliler ülke çapında 360 yol kapatma eylemi yaptı. İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, dün RMC radyosuna yaptığı açıklamada, polisin cumartesi gününden bu yana sarı yelekliler tarafından kapatılan 170 yolu açtığını belirtmişti.

İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise birkaç gün önce yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin ülke genelinde yol kapatma eylemlerini sonlandırması gerektiğini ifade ederek, “Gösterilerin başlangıcından bu yana 8 kişi hayatını kaybetti. Son 30 yılda bu kadar insanın öldüğü başka bir sosyal sorun biliyor musunuz? Açık söylüyorum, yeter artık.” demişti.

17 Kasım’da Başlayan Gösteriler Sürüyor

Sarı yelekliler, 17 Kasım’dan bu yana başta başkent Paris’te olmak üzere birçok kentte büyük gösteriler düzenlerken, ülke genelinde çok sayıda cadde ve yolda kapatma eylemi yapıyor. Fransa‘da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra hükümete yönelik öfkeye ve isyana dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, hükümetten ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor. Sarı yelekliler, bunun yanı sıra hayatlarını yakından ilgilendirecek konuların ve bununla ilgili çıkacak yasaların referandum yoluyla halka sorulmasını istiyor. Gösterilerde şu ana kadar yaklaşık 4 bin 341 kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.(AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler