AVUSTURYA Suça Karışan Mülteciler Sınır Dışı Edilecek

Avusturya'da aşırı sağcı hükümetin, iltica başvurusunda bulunmuş kişilerin herhangi bir suça karışmaları durumunda sınır dışı edilmelerini öngören yasa hazırlığında olduğu kaydedildi.

admin 17 Ocak 2019

Avusturya‘da aşırı sağcı hükümet büyük küçük ayrımı yapmaksızın suça karışmış kişilerin iltica başvurularını reddederek, sınır dışı edilmelerini sağlayacak yeni iltica yasası hazırlığına girdi. İçişleri Bakanı Herbet Kickl, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi basına yaptığı açıklamada, iltica başvurusunda bulunmuş kişilerin herhangi bir suç işlemeleri halinde sınır dışı edilmelerini sağlayacak yasa tasarısı hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

“Suç Eşiği Ne Kadar Düşük Olursa O Kadar İyidir”

Kickl, Avrupa Birliği (AB) iltica yasasının yalnız büyük suç işlenmesi halinde sınır dışı işlemini öngördüğünü, bu durumun suç işlemeye meyilli kişilere olanak sunduğunu ileri sürdü. Başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere AB üyesi ülkelerle iş birliği içinde hareket ederek birlik düzeyinde bir yasa hayata geçirmek istediklerini ifade eden Kickl, ancak üye ülkelerden gerekli desteği görmemeleri durumunda ulusal bazda ağırlaştırılmış iltica yasası oluşturacaklarını dile getirdi. Hırsızlık gibi küçük suçların da sınır dışı işlemine gerekçe gösterilip gösterilmeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Kickl, “Ele alacağımız suç eşiği ne kadar düşük olursa o kadar iyidir.” ifadesini kullandı.

Mültecilerin Suriye’ye İade Edilmesi

Kickl, bu kapsamda Suriye’deki iç savaştan kaçarak Avrupa’ya gelen mültecilerin de geldikleri ülkeye iade edilebileceğini belirterek, “Suriye’de iç savaşın etkilemediği bölgeler de var.” diye konuştu. Başbakan Sebastian Kurz, İçişleri Bakanı Kickl’in iltica yasasına ilişkin açıklamalarını destekleyerek, iltica başvurusunda bulunmuş kişilerin suç işlemeleri durumunda sınır dışı edilmeleri için bütün yasal imkanların araştırılacağını kaydetti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar