Doğu Türkistan Avrupalı Müslümanlar Forumu, Uygur Türkleri İçin Toplandı

Çin'in Doğu Türkistan'da gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 4'üncüsü gerçekleştirilen Avrupalı Müslümanlar Forumu'nda ele alındı. 

admin 14 Şubat 2019

Avrupalı Müslümanlar Forumunun (European Muslim Forum – EMF) 4’üncü Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘ndeki insan hakları ihlallerini görüşmek üzere Kopenhag’da toplandı.

Toplantıya yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, Dünya Uygur Kurultayı Din İşleri Müdürü Turguncan Alavuddin, Rusya Parlamentosu Üyesi Gadzhimurad Omarov ve bazı ülkelerin büyükelçiliklerinden görevliler katıldı.

ÇİN

Doğu Türkistan Meselesi ve “Ceza Kampları”

30 Ocak 2019

“Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki İnsan Hakları İhlalleri Kabul Edilemez”

Toplantıda konuşan Avrupalı Müslümanlar Forumu Başkanı Abdülvahid Niyazov,  Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerinin kabul edilemez olduğunu kaydetti. Niyazov, Çin’in Kopenhag Büyükelçiliğini ziyaret edeceklerini ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikaların kabul edilemez olduğunu ileteceklerini bildirdi.

Dünya Uygur Kurultayı Din İşleri Müdürü Turguncan Alavuddin ise Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde uyguladığı insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, Uygur Türklerinin yaşadığı acı ve baskıları anlattı. Forum temsilcilerinin Danimarka’daki diğer dini temsilcilerle de konu hakkında görüşecekleri açıklandı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar