Helal Et Kararı Avrupa Adalet Divanı’ndan Helal Sertifikalı Etlere ‘Organik’ Etiket Yasağı

Avrupa Adalet Divanı, İslami kurallara göre kesilen etlere organik tarım etiketi verilemeyeceğine hükmetti.

admin 27 Şubat 2019

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı (AAD), Fransa’da mezbahanelerde kesilen helal etlere ‘organik’ etiketi yapıştırılması hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme şoklamadan yapılan kesim sırasında hayvan refahı standartlarının yerine getirilemeyeceğine hükmetti. Mahkeme, bıçakla kesimin Avrupa standartlarına göre hijyenik olmadığı gerekçesiyle İslami usullere uygun kesilen hayvanların et ürünlerinde AB’nin organik ürünlerinde kullandığı ‘bio’ veya ‘organik’ etiketinin kullanılamayacağını duyurdu.

AB Düzenlemeleri Müsade Etmiyor

Kararda, Avrupa Birliği’nde inanç özgürlüğü bağlamında istisnai durumlarda serbest bırakılan şoksuz kesimin hayvanın acısını en aza indirmediği savunuldu. Ancak İslami usullere göre kesilen etlere ‘organik’ logosunun eklenmesine AB düzenlemelerinin müsade etmediğine dikkat çekildi. 

Helal etlere organik ürün etiketi konmasına ilişkin dava, Fransa’da mezbahalardaki hayvanların korunması için çalışan bir dernek tarafından açılan davanın ardından Avrupa Adalet Divanı’na taşınmıştı. Dernek, 2012’de İslami usüllere göre kesilen etlere bu sertifikanın verilmesine karşı çıkmış, Fransa’daki mahkeme, Adalet Divanı’ndan görüş talep etmişti. Fransa’daki davada son sözü, Versailles’daki Temyiz Mahkemesi söyleyecek.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |