Alman Vatandaşlığı Almanya’da CDU, DEAŞ’lıları Vatandaşlıktan Çıkarmak İstiyor

Almanya'da hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, çifte vatandaş olan DEAŞ'lı teröristlerin Alman vatandaşlığından çıkarılması için harekete geçti.

admin 27 Şubat 2019

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), çifte vatandaş olan DEAŞ’lı teröristlerin Alman vatandaşlığından çıkartılmasını istiyor.

CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, Berlin’de yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ mensuplarının Almanya’ya dönmesiyle ilgili tartışmaların partisinin yönetim kurulunda ele alındığını söyledi. Ziemiak, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri arasında yapılan koalisyon protokolündeki çifte vatandaşların DEAŞ‘a katıldıklarında vatandaşlıktan çıkartılmasını öngören maddeyi hatırlattı.

“Yasal Zemin Bir An Evvel Oluşturulmalı”

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve DEAŞ’lıların vatandaşlıktan çıkartılmasını öngören yasa tasarısının aylardır Adalet Bakanlığının masasında bekletildiğini ifade eden Ziemiak, SPD’li Adalet Bakanı Katarina Barley’den tasarının yasalaşması için girişimde bulunmasını istedi. Ziemiak, çifte vatandaş olan DEAŞ’lı teröristlerin Alman vatandaşlığından çıkartılması için yasal zeminin bir an evvel oluşturulması çağrısında bulundu.

Almanya’dan terör örgütü DEAŞ’a katılanların 3’te 1’inin çifte vatandaş olduğu belirtiliyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar