'Alman Vatandaşlığı'

Almanya’da CDU, DEAŞ’lıları Vatandaşlıktan Çıkarmak İstiyor

Almanya'da hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi, çifte vatandaş olan DEAŞ'lı teröristlerin Alman vatandaşlığından çıkarılması için harekete geçti.

© elxeneize @ Shutterstock değişiklikler: Perspektif

Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), çifte vatandaş olan DEAŞ’lı teröristlerin Alman vatandaşlığından çıkartılmasını istiyor.

CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, Berlin’de yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ mensuplarının Almanya’ya dönmesiyle ilgili tartışmaların partisinin yönetim kurulunda ele alındığını söyledi. Ziemiak, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri arasında yapılan koalisyon protokolündeki çifte vatandaşların DEAŞ‘a katıldıklarında vatandaşlıktan çıkartılmasını öngören maddeyi hatırlattı.

“Yasal Zemin Bir An Evvel Oluşturulmalı”

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve DEAŞ’lıların vatandaşlıktan çıkartılmasını öngören yasa tasarısının aylardır Adalet Bakanlığının masasında bekletildiğini ifade eden Ziemiak, SPD’li Adalet Bakanı Katarina Barley’den tasarının yasalaşması için girişimde bulunmasını istedi. Ziemiak, çifte vatandaş olan DEAŞ’lı teröristlerin Alman vatandaşlığından çıkartılması için yasal zeminin bir an evvel oluşturulması çağrısında bulundu.

Almanya’dan terör örgütü DEAŞ’a katılanların 3’te 1’inin çifte vatandaş olduğu belirtiliyor.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler