Cami Saldırısı Hollanda’da Cami Saldırısına Müslümanlardan Sert Tepki: “İğrenç” ve “Acı Verici”

Hollanda'da Fas Camileri Konseyi ve Haaglanden Bölgesi İslami Kuruluşlar Birliği, Lahey kentindeki pazar günü As Soennah Camisi'ne yapılan saldırıyı kınadı.

admin 6 Mart 2019

Fas Camileri Konseyi’nden (RMMN) yapılan yazılı açıklamada, saldırının Müslümanlara karşı hakaret olduğu belirtilerek, Hollanda hükümeti ve başbakanının güçlü bir mesajla saldırıyı kınaması gerektiği ifade edildi.  Açıklamada, kendilerini “Batı’nın İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar” olarak tanımlayan PEGIDA‘nın amacının, medyanın ilgisini çekerek, Müslümanlara ve camilere karşı nefretin ve şiddet eylemlerinin meşrulaştırma olduğu kaydedildi. Bu tür saldırıların ülkede topluluklar arasındaki ayrıştırmaya büyük katkı sağlayacağının altı çizilen açıklamada, saldırının “iğrenç” ve “acı verici” olmasına rağmen ülkede yaşayan Müslümanların provokasyona gelmeyeceği aktarıldı.

Terör Saldırıları Gibi Kışkırtıcı Eylemler 

Açıklamada, PEGIDA’nın yaptığı eylem terör saldırılarına benzetilerek, “Bunlar da aynı terör saldırılarını yapanlar gibi bazı kışkırtıcı eylemler ve liderlerden ilham alıyorlar.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Haaglanden Bölgesi İslami Kuruluşlar Birliği’nden (SIORH) yapılan yazılı açıklamada ise camiye yapılan saldırının “seviyesizce” işlenmiş bir suç olduğu belirtildi. Müslümanlara karşı defalarca işlenmiş saldırılardan bir olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yetkililerden özellikle de Lahey Belediye Başkanı’ndan bu iğrenç saldırıya karşı açık ve net bir şekilde tavır sergilemelerini talep ediyoruz. Müslümanların daha iyi korunması ve zanlıların bulunup cezalandırılması için hükümetin bütün imkanları kullanması çağrısında bulunuyoruz. Hükümet bunu yaparak ülkede Müslüman düşmanlığına tolerans tanınmadığını ve cezalandırılacağını göstermiş olacaktır.”

Hollanda’da İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi mensubu bir grup dün, Lahey kentindeki Faslıların gittiği As Soennah Camisi’nin giriş kapısına Hazreti Muhammed’e hakaret içeren pankart ve maket asmıştı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |