'Fransa'

Fransa’da Polise “Irkçı Muamelede Bulunma Talimatı” İddiası

Fransa'nın başkenti Paris'te polise siyahiler, Afrikalılar ve evsizlere "ırkçı muamelelerde bulunma" talimatı verildiği öne sürüldü.

15 Nisan 2019 admin

Fransa‘da polise, siyahiler ve Kuzey Afrikalılara yönelik kimlik kontrolleri ile Romanlar ve evsizlerin kamplarını boşaltırken “ırkçı davranabilme” talimatı verildiği iddia edildi.

Haftalık yayımlanan Le Journal du Dimanche gazetesinin haberinde, eski Fransa Adalet Bakanı ve Ombudsman Jacques Toubon’un Paris Savcılığına ilettiği raporda Paris polisine başkentin belirli bölgelerinde siyahiler ve Afrikalılara kimlik kontrolü yapmaları ve evsizlerin ve Romanların bulunduğu yerin tahliyesiyle ilgili ırkçı davranışlarda bulunmaları yönünde talimatlar verildiği iddiası yer aldı. Polise söz konusu talimatların 2012-2018 yıllarında verildiği öne sürüldü.

“Sorumlu Paris Emniyet Müdürü Olabilir”

Toubon’un, Sağlık Bakanı Agnes Buzyn ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya da gönderdiği raporda, polislerin bu talimatları yerine getirerek yasa dışı davranışlarda bulunduğu ve bu konuda dönemin Paris Emniyet Müdürü’nün sorumluluğunun olabileceğini belirttiği iddia edildi. Jacques Toubon’un, İçişleri Bakanlığından konuyla ilgili soruşturma başlatmasını talep ettiği bildirildi.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler