Fransa Fransa’da Polise “Irkçı Muamelede Bulunma Talimatı” İddiası

Fransa'nın başkenti Paris'te polise siyahiler, Afrikalılar ve evsizlere "ırkçı muamelelerde bulunma" talimatı verildiği öne sürüldü.

admin 15 Nisan 2019

Fransa‘da polise, siyahiler ve Kuzey Afrikalılara yönelik kimlik kontrolleri ile Romanlar ve evsizlerin kamplarını boşaltırken “ırkçı davranabilme” talimatı verildiği iddia edildi.

Haftalık yayımlanan Le Journal du Dimanche gazetesinin haberinde, eski Fransa Adalet Bakanı ve Ombudsman Jacques Toubon’un Paris Savcılığına ilettiği raporda Paris polisine başkentin belirli bölgelerinde siyahiler ve Afrikalılara kimlik kontrolü yapmaları ve evsizlerin ve Romanların bulunduğu yerin tahliyesiyle ilgili ırkçı davranışlarda bulunmaları yönünde talimatlar verildiği iddiası yer aldı. Polise söz konusu talimatların 2012-2018 yıllarında verildiği öne sürüldü.

“Sorumlu Paris Emniyet Müdürü Olabilir”

Toubon’un, Sağlık Bakanı Agnes Buzyn ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya da gönderdiği raporda, polislerin bu talimatları yerine getirerek yasa dışı davranışlarda bulunduğu ve bu konuda dönemin Paris Emniyet Müdürü’nün sorumluluğunun olabileceğini belirttiği iddia edildi. Jacques Toubon’un, İçişleri Bakanlığından konuyla ilgili soruşturma başlatmasını talep ettiği bildirildi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |