Norveç Norveç Sağlık Bakanı’ndan Tepki Çeken Kırmızı Et, İçki ve Sigara Açıklaması

Göç karşıtı görüşleriyle tanınan popülist siyasetçi Sylvi Listhaug, "insanların, istedikleri kadar kırmızı et yemelerine, içki ve sigara içmelerine izin verilmesi gerekli" diyerek tepki çekti.

admin 8 Mayıs 2019

Norveç’te yeni göreve gelen Sağlık Bakanı Sylvi Listhaug, “Bırakın insanları, kırmızı et yesinler, içki ve sigara içsinler” diyerek ülkesinde tartışma yarattı.

BBC’nin haberine göre, göç karşıtı görüşleriyle tanınan popülist siyasetçi Listhaug, Norveç yayın kuruluşu NRK’ye verdiği mülakatta, “Ahlak polisi olmayı ve insanlara nasıl yaşamaları gerektiğini söylemeyi planlamıyorum. Niyetim tercihlerde bulunmaları için temel yöntemler hakkında bilgi edinmeleri amacıyla insanlara yardım etmek. İnsanların, istedikleri kadar kırmızı et yemelerine, içki ve sigara içmelerine izin verilmesi gerekli.” ifadesini kullandı. Listhaug, insanların neyin sağlıklı ve sağlıksız olduğunu gayet iyi bildiğini dile getirerek, sigara tiryakilerinin de toplumdan dışlanmış hissettiğini söyledi.

Norveç Kanser Derneği Genel Sekreteri’nde Bakana Tepki

Kendisi de sigara içen Norveç Sağlık Bakanı, “Birçok sigara tiryakisinin toplumdan dışlanmış hissettiğini düşünüyorum. Neredeyse saklanmaları gerekiyormuş gibi hissediyorlar. Bunu aptalca buluyorum. Sigara içmek zararlı da olsa yetişkinler ne yapacaklarına kendileri karar vermeliler.” görüşlerini savundu. Norveç Sağlık Bakanı Listhaug’ın açıklamaları, “kamu sağlığı konusunda fikri olmadığı” eleştirilerine yol açtı. Norveç Kanser Derneği Genel Sekreteri Anne Lise Ryel, Listhaug’ın yorumlarının kamu sağlığı açısından potansiyel risk taşıdığını ve birçok kişinin bakanın söylediklerine itimat edeceğini kaydetti.

Koalisyon Hükümetinin 4 Üyesinden Biri

Listhaug’un mensubu bulunduğu sağ görüşlü İlerleme Partisi, Norveç’te Muhafazakar Partinin liderliğindeki koalisyon hükümetinin 4 üyesinden biri konumunda. Sylvi Listhaug, devlete, terörizm veya yabancı örgüt üyesi zanlıların Norveç vatandaşlığından çıkarılmaları hakkı vermeyi öngören yasa tasarısının parlamentodan geçmesini engelledikleri gerekçesiyle İşçi Partisi ve Hristiyan Demokratları “teröristlerin haklarını” ulusal güvenliğin önüne koymakla suçlamış, bu suçlamanın ardından geçen yıl adalet bakanlığından istifaya zorlanmıştı.

Listhaug, 2016 yılında da “mülteci olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için” kurtarma botundan Akdeniz’e atlayarak tartışma yaratmıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |