Danimarka Aşırı Sağcı Liderden Irkçı Vaat: “Müslümanlar Sınır Dışı Edilecek!”

Danimarka’da göçmen ve İslam karşıtı Sıkı Yön hareketinin lideri Rasmus Paludan, yayınladığı ırkçı seçim vaadinde, Müslümanların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

admin 14 Mayıs 2019

Danimarka’da göçmen ve İslam karşıtı Sıkı Yön (Stram Kurs) Lideri Rasmus Paludan’ın Müslümanları hedef alan söylemleri sürüyor. Aşırı sağcı lider, 17 Haziran’da yapılması beklenen parlamento seçimleri öncesi açıkladığı seçim vaatlerinde yine Müslümanları hedef aldı. Paludan, Danimarka’da İslam’ın yasaklanması gerektiğini söyledi. Müslümanların sınır edişi edilmesini ve Avrupalı olmayan göçmenlerin oturum kartlarının iptal edilmesi gerektiğini belirtti. 

Anketlere Göre Oyu Artıyor

Hollanda yasaları gereği Sıkı Yön Partisi’nin mecliste sandalye kazanabilmesi için en az yüzde 2 oy alması gerekiyor. Seçimler öncesi yapılan anketler, aşırı sağcı partinin bu oy oranını yakaladığını ortaya koyuyor. Irkçı partinin seçimlere katılabilmek için toplaması gereken 20 bin imzayı da topladığı duyurulmuştu. 

Paludan Provakatif Eylemleriyle Gündemde

22 Mart’ta Danimarka Parlamentosu önünde kılınan cuma namazını da protesto eden Sıkı Yön Lideri Rasmus Paludan, Kuran-ı Kerim yakmıştı. Son olarak ise Müslümanların yoğun yaşadığı başkent Kopenhag’ın Nörrebro semtinde düzenlediği eylemde elinde tuttuğu Kur’an-ı Kerim’i havaya fırlatmıştı. Bu provakasyon sonrası Kopenhag’da olaylar çıkmış, çıkan olaylarda 23 kişi gözaltına alınmıştı.(fk) 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |