Cami Saldırıları Teravih Namazı Kılan Cemaata “Ses Bombalı” Saldırı

Finlandiya’da cemaatin teravih namazı kıldığı sırada cami önüne ses bombası atıldı. Polis 2 kişi oldukları belirlenen saldırganları yakalamak için soruşturma başlattı. 

admin 14 Mayıs 2019

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye 15 kilometre mesafedeki Espoo şehrinde bulunan Al Ikhlas Camisi’ne ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Yerel saatle 23:20’de cemaatin teravih namazı kıldığı sırada cami önüne iki adet ses bombası atıldı.

Faslılara ait olduğu belirtilen caminin imamı Abdul Hamid, saldırı ile ilgili Fas medyasına yaptığı açıklamada, caminin önünde bir araç durduğunu ve patlamanın o zaman yaşandığını söyledi. Ses bombasının araçtan altığını kaydeden Hamid, cami dışında büyük bir gürültü duyduklarını söyledi. Saldırganlar hakkında hiçbir bilgileri olmadığını kaydeden cami imamı, henüz cami dışında güvenlik kameralarının da bulunmadığını aktardı. 

Camide Kısa Süreli Panik Yaşandı

Patlama sonrası teravih namazı kılan cemaat arasında kısa süreli panik yaşandığı kaydedilirken, saldırıda yaralananın olmadığı maddi hasarın da meydana gelmediği bildirildi. 

Öte yandan saldırı sonrası polisin 10 dakika sonra camiye ulaştığı kaydedildi. Kaçan saldırganların iki kişi oldukları belirlenirken olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor. 

Sis Bombası Atılmıştı

Finlandiya‘da şubat ayında da ülkenin kuzeyinde bulunan Oulu kentinde bir caminin camı kırılarak içerisine sis bombası atılmıştı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |