Almanya NPD’nin Irkçı Afişlerinin İndirilmesine Mahkemeden Onay

Dresden İdare Mahkemesi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti'nin astığı "İşgali durdurun: Göç öldürür!” yazılı afişleri toplatan Zittau Belediyesi’ni haklı buldu.

admin 22 Mayıs 2019

Almanya’da Dresden İdare Mahkemesi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) seçim afişlerinin kamu güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Zittau Belediyesi tarafından toplatılmasının meşru olduğuna karar verdi.

NPD, üzerinde “İşgali durdurun: Göç öldürür!” yazan afişleri toplatan Zittau Belediyesi’ne karşı Dresden İdari Mahkemesi’nde dava açarak bu afişlerin tekrar yerlerine asılmasını talep etti. Mahkemenin kararında, afişlerin ‘kışkırtıcı’ olduğu için kamu güvenliğini tehdit ettiği yönünde belediyenin görüşünün haklı olduğunu belirterek afişlerin belediye tarafından asıldıkları yerlerden indirilebileceği ifade edildi.

Göçmenlerin Onuruna Saldırı

NPD’nin bu afişlerle Almanya’da yaşayan göçmenlerin onuruna saldırıda bulunduğu vurgulanan kararda, afişlerde yer alan ifadelerin halkın hukuka olan güvenini sarsacağı, özellikle aşırı sağcılarda göçmenlere yönelik şiddet kullanma isteğini körükleyeceği ve nefrete yol açacağı, böylece kamu huzurunu tehlikeye sokacağı kaydedildi.

NDP’nin bu karara karşı 2 hafta içinde Saksonya Yüksek İdare Mahkemesi’ne itiraz etme hakkı bulunuyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |