Almanya Yüksek Mahkemeden Aşırı Sağcı Partinin Propaganda Filmine Ret

Almanya'da, Federal Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı NPD'nin seçimler için hazırladığı propaganda filmini yayımlamayan ZDF'yi haklı buldu.

admin 29 Nisan 2019

Almanya‘da, Federal Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı Almanya Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için hazırladığı propaganda filmini yayımlamayan Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF’yi haklı buldu.

Mahkemenin internet sayfasından yapılan açıklamada, Yüksek Mahkeme’nin, NPD’nin, propaganda filminin yayımlanmasına ilişkin yaptığı başvuruyu reddettiği belirtildi. Açıklamada, NPD’nin, kamu televizyonu ZDF’ye gönderdiği reklam filminde, “2015’de sınırların keyfi olarak açıldığından ve o dönemden beri kontrol edilemeyen kitlesel göçten dolayı Almanların hemen hemen her gün bıçaklı yabancı erkeklerin kurbanı olduğunun” iddia edildiği aktarılarak, filmde “göç öldürür” ifadesinin kullanıldığı ve ardından “Almanların kendilerini güvende hissettiği koruma alanlarının oluşturulması” çağrısında bulunulduğu kaydedildi.

Almanya

Almanya'da "Aşırı Sağcılar İç Savaşa Hazırlanıyor" İddiası

29 Nisan 2019

 Halkı Kışkırtmaya İlişkin Suç Unsuru Taşıyor

ZDF’nin, bu filmi, halkı kışkırtmaya ilişkin suç unsuru taşıdığı gerekçesiyle yayımlamayı reddettiği hatırlatılan açıklamada, Mainz İdari Mahkemesi ile Rheinland-Pfalz Yüksek İdari Mahkemesi tarafından ZDF’nin görüşünün teyit edildiği ve partinin ihtiyati tedbir talebinin reddedildiği anımsatıldı.

Açıklamada, Federal Anayasa Mahkemesi’nin de NPD’nin, ZDF’nin filmi yayımlamaya mecbur kılınması yönündeki talebini reddettiği belirtilerek, alt mahkemeler tarafından verilen kararlarda, anayasaya aykırılık görülmediği ifade edildi.

NPD’nin Talebini Reddetmişti

Koblenz kentindeki Rheinland-Pfalz Yüksek Eyalet Mahkemesi, filmin, Almanya‘da yaşayan yabancıları kötüleyerek aşağıladığı, insan onuruna saldırıda bulunduğu ve kamu huzurunu bozduğu yönünde karar vererek, bunun ZDF tarafından yayımlamasına ilişkin NPD’nin talebini reddetmişti. Bu karar üzerine NPD, Federal Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Almanya‘nın diğer kamu televizyon kanalı ARD’nin seçim propaganda filmleriyle ilgili hukuki inceleme yapan RBB kurumundan yapılan açıklamada da ARD’nin, NPD’nin propaganda filmini geçen hafta reddettiği ve bunu partiye bildirdiği aktarıldı. Açıklamada, NPD’nin şimdiye kadar ARD’ye yönelik hukuki adımlar atmadığı kaydedildi.

Almanya‘da partilerin seçimlere ilişkin propaganda filmlerinin yasal olarak kamu televizyonlarında yayımlanması gerekiyor. Bu filmlerin içeriğinden sorumlu tutulmayan televizyon kanalları, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu karar üzerine, yasalara aykırı olduğunda bu filmleri yayınlamama hakkını kullanabilecek.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |