Almanya Kahraman Türk Gencinin Adı Kazanın Yaşandığı Metro İstasyonuna Verildi

Almanya’da metro raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmak isterken hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Alptuğ Sözen’in ismi, kazanın gerçekleştiği metro istasyonuna verildi. 

admin 12 Haziran 2019

Almanya‘nın Frankfurt şehrinde tren raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmaya çalışırken tren ile platform arasına sıkışarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen ismi, kazanın yaşandığı Ostend İstasyonu’na verildi. Frankfurt’da Avrupa Merkez Bankası’nın da olduğu yerde bulunan durağın ismi “Alptuğ Sözen İstasyonu Ostendstrasse” olarak değiştirildi. 

Çarşamba günü olayın meydana geldiği durakta düzenlenen törenle istasyonun yeni ismi gösteren tabela asıldı. Törene Mustafa Alptuğ Sözen’in ailesinin yanı sıra Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Kararti, Alman Demiryolları Deutsche Bahn’ın Genel Başkan YardımcısıGerhard Vornhusen , İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları (IGMG) Hessen Eyaleti Bölge Başkanı Bilal Kaçmaz ve IGMG Hessen Bölge Hanau Şube başkanı Hakkı Taşcı da katıldı. 

Mustafa Sözen

Mustafa Sözen @ Facebook değişiklikler: Perspektif

“Alptuğ Sözen’in Vefatı Binlerce İnsanı Derinden Etkiledi”

Törende konuşan Frankfurt Belediye Başkanı Feldmann, Alptuğ Sözen’in gösterdiği kahramanlığın binlerce insanı derinden etkilediğini dikkat çekti. İstasyona Mustafa Alptuğ Sözen’in isminin verilmesi ile Sözen’in sürekli hatırlanacağına dikkat çekti. 

Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Kararti da Mustafa Alptuğ’un dünyada az sayıda insanın gösterebileceği bir kahramanlık ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Sözen’in isminin artık Ostendstraße istasyonunda yaşayacağını aktardı.

“O Bizim Şehidimizdir”

Törende konuşan IGMG Hanau Cami İmam Hatibi Mustafa Macit Bozkurt, Alptuğ Sözen isminin artık sembol bir isim olduğuna dikkat çekti. “O bizim şehidimizdir” dediği Türk gencinin insanlık ve başkasına yardım etmenin ne demek olduğunu herkese gösterdiğini aktardı. 

13 Kasım 2018’de yaşanan olayda, Frankfurt’ta laborantlığa yönelik meslek eğitimi gören Mustafa Alptuğ Sözen, tren raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmaya çalışırken tren ile platform arasına sıkışarak hayatını kaybetmişti. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |