'Cami Saldırısı'

Almanya’da IGMG Camisini Kundaklayan Zanlı “Seri Suçlu” Çıktı

Almanya’da IGMG'ye bağlı Hagen Camii’ni kundaklayan saldırganın daha önce de aynı suçtan 7 yıl hapis yattığı ortaya çıktı.

31 Temmuz 2019 admin
@AA değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Hagen şehrinde bulunan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatına bağlı Ulu Cami‘yi kundaklayan 52 yaşındaki zanlının “seri suçlu” olduğu ortaya çıktı. Hagen Savcısı Jörn Kleimann tarafından yapılan açıklamada, zanlı hakkında daha önce 5 kez kundaklama suçundan işlem yapıldığı, 2011’de de yine aynı suçtan 7 yıl hapis yattığı duyuruldu. Ayrıca zanlının uyuşturucu kullanımı suçundan da daha önce birçok kez gözaltına alındığı kaydedildi.

Hagen Savcılığı, bilirkişi tarafından yapılan inceleme sonucu kundaklama olduğu kesinleşen olay sonrası 52 yaşındaki saldırgan hakkında “ağır kundaklama” ve “cinayete teşebbüs” suçlamalarıyla soruşturma başlatmış, zanlı yeniden gözaltına alınmıştı.

Cemaat Tarafından Yakalanıp Polise Teslim Edilmişti

Mayıs ayında meydan gelen olayda, saldırgan Hagen’da bulunan Ulu Cami önündeki çöp bidonlarını ateşe verdikten sonra kaçmıştı. Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntülerde bir kişinin yanında iki köpeği ile cami önüne geldiği tespit edilmiş, şüphelinin olay yerinden ayrılmasından sonra da alevler yükselmişti. Bölgede yaşayan bir Türk vatandaşının, cemaatteki arkadaşlarına şüpheliyi gördüğünü söylemesi üzerine, o sırada bölgeye yakın olan başka cemaat üyeleri saldırganı Hagen tren istasyonunda yakalayarak polise teslim etmişti. 52 yaşındaki şüpheli polisteki sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. 

Yangın esnasında caminin üst katındaki çocuklar ve aileler tahliye edilirken camide büyük maddi hasar meydana gelmişti. (esyb)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler