Cami Saldırısı Hagen’de Camiye Saldırı: Çöp Tenekeleri Ateşe Verildi

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletindeki Hagen şehrinde bir camiye saldırı gerçekleştirildi.

admin 26 Mayıs 2019

İslam Toplumu Millî Görüş’e (IGMG) bağlı Hagen’da bulunan Ulu Cami, cumartesi sabahı (25 Mayıs) sabah 10 sularında saldırıya uğradı. Cami önündeki çöp konteynerlerinde ateş çıkarılarak gerçekleştirilen saldırı sonucu cami ön kısmında yangın çıktı. Normal şartlarda camide saat 11’de, yani yangının çıktığı vakitten 1 saat sonra, 120 çocuğun katıldığı Kuran dersi yapılması planlanıyordu. Yangının, yapılması planlanan dersten 1 saat önce gerçekleşmesi sonucu büyük bir felaket önlenmiş oldu. Kamera görüntülerine göre kundaklama olma ihtimali yüksek olan saldırıda can kaybı yaşanmadı. Maddi hasar ise büyük.

Kameralarda kayıtlarına göre camiye yönelik saldırı şöyle gerçekleşiyor:  Bir adam iki köpekle birlikte caminin önüne geliyor. Çöp tenekelerinin önünde duruyor. Buradayken cebinden bir şey çıkarıyor. Bir süre sonra oradan ayrılıyor. Kısa süre sonra da çöp tenekeleri yanmaya başlıyor. Kundaklama ihtimali büyük olan saldırıda can kaybı yaşanmaması ise büyük şans. Saldırının olduğu caminin üst katlarında 7 aile yaşıyor. Ayrıca saldırı saatinden bir saat sonra 120 çocuğun katıldığı Kuran dersinin yapılması planlanıyordu.

Cami Saldırıları

"Almanya'da Camiler Daha Fazla Korunmalı"

20 Mart 2019

“Çocukların Henüz Gelmediğine Şükrediyoruz”

Cami derneğinin başkanı Ömer Oral, Perspektif’e yaptığı açıklamada “ Hasarımız büyük. Yine de eğitimden 1 saat önce olduğuna şükrediyoruz. Çok şükür ki çocuklar henüz gelmemişti. Bu mesele bizi yıldırmayacak. Ccami cemiyetimizle hep birlikte iftarımızı yapacağız. Programlarımıza da Kuran derslerimize de devam edeceğiz Allah’ın izniyle.” İfadelerinde bulundu.

Caminin daha önce herhangi bir saldırıya uğramadığını belirten Oral, çevreyle alakalı herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirtti. Saldırının çocukların katıldığı eğitim programından önce gerçekleşmesiyle büyük bir felaketten kurtulduklarını ifade eden Oral, konuyla ilgili gelişmeleri takip ettiklerini ifade etti.

Saldırgan Cami Cemaati Tarafından Yakalandı

Bölgede yaşayan bir Türk vatandaşının, cemaatteki arkadaşlarına şüpheliyi gördüğünü söylemesi üzerine, o sırada bölgeye yakın olan başka cemaat üyeleri saldırganı Hagen tren istasyonunda yakaladı. Durumu polise bildiren cemaat üyeleri, saldırganı olay yerine gelen polise teslim etti. (yy)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |