Cami Saldırıları “Almanya’da Camiler Daha Fazla Korunmalı”

Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek, Almanya'daki camilerin daha fazla korunması gerektiğini söyledi.

admin 20 Mart 2019

Almanya’da Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek, ZMD Genel sekreteri Abdussamed El Yazidi ile Berlin‘de düzenlediği basın toplantısında, Yeni Zelanda‘daki İslam karşıtı terör saldırısı sonrası Müslümanlar arasında bazı tedirginlikler olduğunu kaydetti. Mazyek, “Bence Yeni Zelanda bir uyanış çağrısı. Birçok veli bize gelerek çocuklarını camiye getirmekten çekindiklerini söylüyor. Bu nedenle camiler daha fazla korunmalı. Bunun nasıl olacağı konusu ise güvenlik birimlerinin alanı.” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer‘i durumu ciddiye almasından dolayı öven Mazyek, ancak güvenlik meselesinin tam olarak eyaletleri ilgilendirmesi nedeniyle tüm eyalet bakanlarının bir araya gelerek konuyu görüşmeleri gerektiğini vurguladı.

“Tehdit Mektupları Bize de Geldi”

Aiman Mazyek ayrıca, Almanya’da son dönemde yüzlerce siyasetçi, gazeteci ve avukata gönderilen aşırı sağcı tehdit mektuplarından kendilerine de geldiğini ifade etti. ZMD Başkanı, ibadethanelere 2017 yılında binin üzerinde aşırı sağcı saldırı yapıldığına, bu yıl ise şu ana kadar yaklaşık 20 saldırının kayıtlara geçtiğine dikkati çekti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |