Yeni Zelanda'da Terör Saldırısı Yeni Zelanda Meclisinde Terör Kurbanları İçin Kur’an-ı Kerim Okundu

Christchurch kentindeki terör saldırısının ardından yapılan ilk Federal Meclis oturumu Kur'an-ı Kerim okunarak başladı.

admin 20 Mart 2019

Yeni Zelanda‘da Christchurch kentinde 15 Mart’ta iki camiye yönelik terör saldırısında hayatını kaybedenler için Federal Mecliste Kur’an-ı Kerim okundu.

Yeni Zelanda kamu yayıncılık kurumu TVNZ’de yer alan habere göre, Meclisin terör saldırısı sonrası ilk oturumu, Kur’an-ı Kerim’den ayetlerin okunmasıyla başladı. İmam Nizam-ül Hak Thanvi Meclis kürsüsünden Bakara Suresi’nin 153-156. ayetlerini okudu. Ardından İmam Tahir Navaz, Arapça okunan ayetleri İngilizceye çevirdi. Okunan ayetler şöyle:

“Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım dileyin. Şüphesiz Allah sabredenlerin yanındadır (153). Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyin. Hayır, onlar diridirler ancak siz bunu bilemezsiniz (154). Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele (155). Onlar, başlarına bir musibet gelince, ‘Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aitiz ve şüphesiz O’na döneceğiz’ derler (156).”

TVNZ’in internet sitesine yayımladığı videoya eşlik eden haberinde “İmamın seslendirdiği etkileyici dua parlamentoda yankılandı.” ifadesi kullanıldı. Meclis Başkanı Trevor Mallard, “Bugün bir grup dini lidere, birlik beraberliğimizin göstergesi olarak benimle Meclis salonuna girmelerini istedim. Dolayısıyla bugünkü açılış duamız normalden uzun olacak.” dedi.

Terör Saldırısı

Yeni Zelanda'da Camide Namaz Kılanlara Terör Saldırısı: 49 Kişi Öldü

15 Mart 2019

Başbakan Ardern’den “Esselamu Aleyküm”

Açılışın ardından hükümet adına ilk sözü alan Başbakan Ardern, konuşmasına “Esselamu aleyküm” diyerek başladı. Terör saldırısında hayatını kaybedenleri anan Ardern, “Onlar Yeni Zelandalılardı, onlar bizdi. Onlar biz olduğu için biz onların yasını tutuyoruz.” diye konuştu. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Ardern, “Acınızı bütünüyle paylaşmamıza imkan yok ancak her aşamada sizin yanınızda olacağız.” dedi. Ardern, teröristi engellemeye çalışanlara ve onu yakalayan polislere gösterdikleri kahramanlık için teşekkür etti.

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentinde, 15 Mart’ta cuma namazı sırasında 10 dakika arayla El Nur ve Linwood camilerine düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |