Avrupa Terör Saldırısı Sonrası Camilere Çiçek Bırakıp Başsağlığı Dilediler

Yeni Zelandalı bir kadın iki çocuğuyla birlikte Hollanda’nın Utrecht kentindeki Diyanet Vakfına bağlı Ulu Cami’ye giderek “Bütün Yeni Zelandalılar adına Christchurch’te yaşanan terörden dolayı hepinizden özür diliyorum” dedi.

admin 18 Mart 2019

Hollanda‘nın Utrecht kentindeki Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı Ulu Cami’yi iki çocuğuyla birlikte ziyaret eden Yeni Zelandalı bir kadın, ülkesinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısından dolayı özür diledi. Duygulu anlar yaşayan Yeni Zelandalı kadın ağlayarak, “Bütün Yeni Zelandalılar adına Christchurch’te yaşanan olaydan dolayı hepinizden özür dilemeye geldim. Bu yüzden size çiçek ve özür dileklerinin yazıldığı kartı takdim etmek istiyorum” dedi.

Çocuklar çiçeği ve özür dileklerinin yazıldığı kartı caminin imamına verdi. Ulu Cami İmamı Süleyman Coşkun, gün boyu semt sakinlerinin camiyi ziyaret ederek dayanışma içerisinde olduklarını belirterek “Çocuklarıyla gelen kadının Yeni Zelandalı olması bizi duygulandırdı. Cami adına kendisine ziyaretinden dolayı memnuniyetimizi bildirdik ve çocuklarına hediyeler verdik” dedi.

“Acıyı Biz de Sizinle Birlikte Paylaşıyoruz”

Öte yandan Avrupa’daki birçok camiye de çiçek bırakan duyarlı vatandaşlar Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısından dolayı Müslüman dünyasına başsağlığı mesajı verdiler. Avusturya’nın başkenti Viyana’da da bazı vatandaşlar İslam Toplumu Milli Görüş‘e bağlı Hicret Camisi’ne çiçek bırakarak Müslümanlara başsağlığı diledi. Bir çiçek ile bırakılan notta ise “Yeni Zelanda’da öldürülenlerin acısını biz de sizle birlikte paylaşıyoruz. Sevgi nefretten daha güçlüdür.”ifadeleri kullanıldı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |