Avusturya Avusturya’da Ev Yardımına Almanca Şartı!

Avusturya'da 2018 yılında ülkenin kuzeyindeki Yukarı Avusturya Eyaleti'nde başlayan sosyal yardım alabilmek için Almanca bilme şartının 2020'de ülke geneline yayılması gündemde.

admin 23 Eylül 2019

Avusturya‘nın kuzeyindeki Yukarı Avusturya bölgesinde 2018 yılında yürürlüğe giren yasa ile bölgede kira yardımı almak Almanca bilme şartına bağlanmıştı. Uygulamanın ülke geneline yayılacağı kaydedildi.

Paza günü gerçekleştirilecek seçimlerde ilk sırada yer almasına kesin gözüyle bakılan eski Başbakan Sebastian Kurz’un liderliğindeki Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP), aşırı sağ Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ile kurduğu koalisyon tarafından gündeme getirilen uygulamanın 2020’de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yeni uygulama ile hiçbir geliri olmayanlara ödenen asgari geçim yardımı (Mindestsicherung), Almanca dil şartına bağlanmış olacak.

Öte yandan  Migrare Derneği, Yukarı Avusturya bölgesindeki uygulamada Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen 3 binden fazla sığınmacının etkilendiğini duyurdu. Uygulamanın yargıya taşındığı aktarıldı.

Göçmenler Entegrasyon İsteklerini Göstermek Zorunda

Bu değişiklik ile iltica hakkı tanınan kişiler, 862 Euro olan ve asgari geçim yardımından ancak entegrasyon anlamında istekli olduklarını kanıtlamaları durumunda faydalanabilecekler. Eski Başbakan Kurz ve dönemin Başbakan Yardımcısı Christian Strache, göçmenlerin bunu değer kurslarına katılım sağlayarak yapabileceklerini ifade etmişti. Strache ayrıca “Almanca, asgari geçim yardımı için bir anahtardır” açıklamasında bulunmuştu. (ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |