'Irkçılık'

Almanya’da “Müslüman Karşıtı Irkçılık” Anketi

Almanya'da İslam Federasyonu Berlin, "Müslüman karşıtı ırkçılığı" konu alan anketle ülkedeki siyasi değişimin Müslümanların hayatına bıraktığı etkiyi belirlemeye çalışacak.

@AA değişiklikler: Perspektif

Almanya’nın başkenti Berlin’de faliyet gösteren İslam Federasyonu Berlin (İFB) Yönetim Kurulu üyesi ve proje sorumlusu Safine Kılınç, Almanya’da şimdiye kadar Müslümanlarla ilgili birçok anket düzenlendiğini ancak bu kez İslam Federasyonu’nun kendi bakış açısıyla ve bilimsel değerlendirmesiyle bir anket yaptıklarını belirtti. Kılınç, Almanya’da son 5 yılda aşırı sağcı partilerin oylarının arttığına işaret ederek, ülkedeki bu siyasi değişimin Müslümanların hayatına nasıl bir etki bıraktığını ölçmeye çalışmak istediklerini bildirdi.

Amaç Müslümanların Siyasi ve Hukuksal Haklarını Aramak

Şikayet edilmediği için birçok İslam ve Müslüman karşıtı saldırının polis kayıtlarına girmediğini kaydeden Kılınç, anketin değerlendirilmesinden sonra ne kadar saldırının polise bildirilip bildirilmediği konusunda ipuçları elde etmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Kılınç, İF’in görevinin Berlin’deki Müslümanların siyasi ve hukuksal haklarını aramak olduğunu, bu çalışmalar için anketten çıkacak sonucun kendileri için önem taşıdığını aktardı.

Anket Türkçe, Almanca ve Arapça Olarak Yapılacak

Anketin Türkçe, Almanca ve Arapça olarak 3 dilde internet üzerinden yapıldığını ifade eden Kılınç, kasım ayı sonuna kadar katılma imkanı bulunan ankete www.if-berlin.de/umfrage internet adresinden ulaşılabildiğini belirtti. Kılınç, bilimsel olarak değerlendirildikten sonra anketin sonuçlarının kamuoyu ile de paylaşılacağını kaydetti. Ankete katılımın Berlin’de yaşayanlarla sınırlı tutulduğunun altını çizen Kılınç, kent sakinlerine ankete katılım çağrısı yaptı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler