Irkçılık Almanya’da “Müslüman Karşıtı Irkçılık” Anketi

Almanya'da İslam Federasyonu Berlin, "Müslüman karşıtı ırkçılığı" konu alan anketle ülkedeki siyasi değişimin Müslümanların hayatına bıraktığı etkiyi belirlemeye çalışacak.

admin 25 Eylül 2019

Almanya’nın başkenti Berlin’de faliyet gösteren İslam Federasyonu Berlin (İFB) Yönetim Kurulu üyesi ve proje sorumlusu Safine Kılınç, Almanya’da şimdiye kadar Müslümanlarla ilgili birçok anket düzenlendiğini ancak bu kez İslam Federasyonu’nun kendi bakış açısıyla ve bilimsel değerlendirmesiyle bir anket yaptıklarını belirtti. Kılınç, Almanya’da son 5 yılda aşırı sağcı partilerin oylarının arttığına işaret ederek, ülkedeki bu siyasi değişimin Müslümanların hayatına nasıl bir etki bıraktığını ölçmeye çalışmak istediklerini bildirdi.

Amaç Müslümanların Siyasi ve Hukuksal Haklarını Aramak

Şikayet edilmediği için birçok İslam ve Müslüman karşıtı saldırının polis kayıtlarına girmediğini kaydeden Kılınç, anketin değerlendirilmesinden sonra ne kadar saldırının polise bildirilip bildirilmediği konusunda ipuçları elde etmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Kılınç, İF’in görevinin Berlin’deki Müslümanların siyasi ve hukuksal haklarını aramak olduğunu, bu çalışmalar için anketten çıkacak sonucun kendileri için önem taşıdığını aktardı.

Anket Türkçe, Almanca ve Arapça Olarak Yapılacak

Anketin Türkçe, Almanca ve Arapça olarak 3 dilde internet üzerinden yapıldığını ifade eden Kılınç, kasım ayı sonuna kadar katılma imkanı bulunan ankete www.if-berlin.de/umfrage internet adresinden ulaşılabildiğini belirtti. Kılınç, bilimsel olarak değerlendirildikten sonra anketin sonuçlarının kamuoyu ile de paylaşılacağını kaydetti. Ankete katılımın Berlin’de yaşayanlarla sınırlı tutulduğunun altını çizen Kılınç, kent sakinlerine ankete katılım çağrısı yaptı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |