Almanya Bremen’de AfD Dışında Tüm Partilerden İslamofobiye Karşı Ortak Adım

Almanya’da Bremen Eyalet Hükûmeti, Müslümanlara yönelik nefret ve şiddetin önüne geçmek ve bir güvenlik konsepti oluşturmak için meclise önerge verdi.

admin 2 Ekim 2019

Almanya’nın Bremen Eyaleti’nde, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Sol Parti’den oluşan koalisyon hükûmeti, Bremen Rahman Camii ve İslam Forumu Bilgi Merkezi’ne yapılan saldırıların ardından, Müslümanlara yönelik nefret ve şiddetin önüne geçmek ve bir güvenlik konsepti oluşturmak için meclise önerge verdi. Önerge, ırkçı AfD dışındaki tüm partiler tarafından kabul gördü ve imzalandı. Oturum sonunda İçişleri Senatosu’ndan, dinî kurumlar için güvenlik konsepti oluşturması ve bunu altı ay içinde parlamentoya sunması talep edildi.

Müslümanlara ve Camilere Yönelik Saldırılar Artıyor

Müslüman ve İslam’a karşı korkuların bertaraf edilmesini hedefleyen önergede şu ifadeler yer alıyor: “Bremen Eyaleti’nde, Almanya genelinde olduğu gibi Müslümanlara ve camilere karşı gittikçe daha fazla suç işlendiği görülmekte. Rahman Camisi’ne ve İslam Forumu Bilgi Merkezi’ne yapılan saldırılar, din özgürlüğünün tehlikeye sokulduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bremen ve Bremenhaven şehirlerinde birçok dine mensup, aynı zamanda dinî inancı olmayan insanlar yaşıyor. Biz insanların burada, mensup oldukları dinlerden ve dünya görüşlerinden bağımsız bir şekilde, korkusuz bir şekilde yaşamalarını istiyoruz. “ 

Schura Bremen Başkanı Çelik: Önemli Bir Adım

Schura Bremen Başkanı Murat Çelik, meclise sunulan önerge hakkındaki memnuniyetlerini şu ifadelerle dile getirdi: “Bunu, Müslümanlara ve derneklerine karşı uygulanan şiddeti birlik ve beraberlik içerisinde bertaraf etme konusunda önemli bir adım ve şans olarak görüyoruz.”

Camiye Yönelik Saldırıda Kur’ân-ı Kerîmler Tahrip Edilmişti

Almanya’nın Bremen şehrinde bulunan Rahman Camisi’ne gerçekleştirilen saldırıda 50 adet Kur’ân-ı Kerîm tahrip edilmiş, bazıları ise tuvalete atılmıştı. İçerisinde bir de mescit bulunan İslam Forumu Bilgi Merkezi’ne yapılan saldırıda ise, saldırgan merkezin camını kırmıştı. (bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |