Fransa Fransa’da Sentodan “Başörtüsü Yasağı”na Onay

Fransa'da Senato, Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin görünür dini simge taşımasının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etti.

admin 30 Ekim 2019

Fransız Senatosu, Cumhuriyetçi Parti’nin(LR) hazırladığı başörtüsü yasağı olarak da bilinen okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin görünür dini simge taşımasının yasaklanması önergesini görüştü. Yapılan oylamada 163 senatör yasağı desteklerden 114 senatör ise karşı çıktı.

Mecliste de Kabul Edilmesi Gerekiyor

Çoğunluğunu muhalefetteki sağ partilerin oluşturduğu senatodan geçen önergenin yasalaşması için Ulusal Mecliste’de kabul edilmesi gerekiyor. Ancak LR’in önergesine mecliste çoğunluğa sahip iktidar partisinin destek vermediği bu nedenle meclisten geçmesinin zor olduğu kaydediliyor. Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer de böyle bir yasaya daha önce karşı olduğunu açıklamıştı.

Başörtülü Kadına Yönelik Tutum Tepki Çekmişti

Fransa’da başörtülü Fatima E.’nin ekim ayının başında kendi çocuğunun da arasında bulunduğu öğrenci gurubuyla ziyaret ettiği bölge meclisinde aşırı sağcı üyelerin sözlü saldırısına maruz kalması ülkede yeniden başörtüsü tartışmalarını alevlendirmişti. Bir grup akademisyen ve sanatçı tarafından kaleme alınan bildiride de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, “İslamofobik saldırılara yönelik tavır al” çağrısı yapılmıştı.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |