Fransa Fransa 10 Kasım’da İslamofobiye Karşı Sokağa İnecek

Fransa'da 10 Kasım'da son dönemde ülkede Müslümanları hedef alan saldırılar sonrası İslamofobiye karşı büyük bir gösteri düzenlenecek.

admin 5 Kasım 2019

Fransa’da son dönemde Müslümanları hedef alan ırkçı saldırı ve söylemler sonrası 10 Kasım’da İslamofobiye karşı büyük bir gösteri düzenlenecek. Saint-Denis Belediye Meclis Üyesi Madjid Messaoudene’in çağrısı sonrası başlayan gösteri talebine, Müslüman derneklerinin yanı sıra ülkede birçok sendika ve sol partilerden destek geldi.

50’den Fazla Sendika ve Siyasi Parti Temsilcisi İmza Attı

Liberation Gazetesi’nde önceki gün gösteriye destek veren bildiriye 50’den fazla sendika ve siyasi parti temsilcisi imza attı. Yayınlanan bildiride Müslümanları hedef alan eylemlerin son yıllarda yoğunlaştığına dikkat çekildi. Bu eylemlerin ayrımcılık, başörtülü kadınlara fiziksel saldırılar, camilere saldırı ve imamlara yönelik cinayete teşebbüse kadar giden saldırılar olduğu aktarıldı. Son olarak 29 Ekim’de senatoda çocuklara refakat eden annelerin dini simge taşımasını yasaklanmasını öngören tasarıya atıfta bulunularak, “Başörtülü kadınlara yönelik kademeli olarak toplumun tüm alanlarından dışlanmasına neden olan ayrımcılığa artık bir son verin!” denildi.

“İslamofobi’nin Adını Ne Koyarsanız Koyun Açık Bir Irkçılık Biçimi”

Bildiride Fransa’da İslamofobi’nin bir gerçek olduğuna dikkat çekilirken, İslamofobi’ye ne isim verilirse verilsin, bunun fikirlerin tartışması ya da dinlere yönelik bir eleştiri değil inançları nedeniyle insanları hedef alan açık bir ırkçılık biçimi olduğunun altı çizildi. Müslümanların bu tarz muamelelere bir daha maruz kalmamaları için bugün birleşip bu tarz bir duruma karşı hep birlikte mücadele etme zamanı olduğu duyuruldu.

Bildiriyen Jean-Luc Melenchon ve Benoit Hamon da İmza Atı

Bildiriye imza atanlar arasında Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nin (LFI) lideri Jean-Luc Melenchon ile birlikte partinin meclisteki milletvekillerinin tamamı yer aldı. Ayrıca son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti’nin adyı olup daha sonra kendi partisini kuran Benoit Hamon, Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi Senatörü Esther Benbassa’nın yanı sıra ülkenin en büyük sendikası Genel İş Konfederasyonu CGT’nin Genel Sekreteri Philippe Martinez de imza atanlar arasında bulunuyor.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |