Terörizm “Dünyada Terör Mağdurlarının Yüzde 80’i Müslüman”

Fransa Terör Kurbanları Derneği Başkanı Guillaume Denoix de Saint-Marc, dünyada terör kurbanlarının yüzde 80'inin Müslüman olduğunu hatırlattı. Avrupa'da bu durumun bilinmediğini söyledi.

admin 21 Kasım 2019

Fransa Terör Kurbanları Derneği (AFVT) Başkanı Guillaume Denoix de Saint-Marc, dünyada terör kurbanlarının yüzde 80’inin Müslüman olduğunu belirterek, “Bunu Avrupa’da hatırlatmak önemli çünkü terör saldırılarını gerçekleştirenlerin Müslüman, kurbanların ise Müslüman olmayan kişilerin olduğu varsayılıyor. Ancak bu doğru değil.” dedi.

Saint-Marc, AFVT’nin Fransa’nın Nice kentinde düzenlediği “Uluslararası Terör Kurbanları Kongresi” öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren Saint-Marc, terör saldırılarından ciddi şekilde etkilenen kişilerin tekrar hayata tutunmaları için gerekli yardımları yaptıklarını söyledi.

“Terör Saldırılarının Acısını İlk Çekenler Müslümanlar”

Saint-Marc, toplumda insanların radikalleşmesini önlemeye yönelik çalışmaların önemine işaret etti. Bunun için hapisteki mahkumları ziyaret ettiklerini ve onlarla diyalog kurduklarını vurgulayan Saint-Marc, bu kişilere kin ve nefretin önüne nasıl geçilebileceğini anlattıklarını dile getirdi.

Dünyada terör mağdurlarının yüzde 80’inin Müslüman olduğunun altını çizen Saint-Marc, “Terör saldırılarının acısını ilk çekenler Müslümanlar. Bunu Avrupa’da hatırlatmak önemli çünkü terör saldırılarını gerçekleştirenlerin Müslüman, kurbanların ise Müslüman olmayan kişilerin olduğu varsayılıyor. Ancak bu doğru değil.” ifadelerini kullandı.

“Yıkılan Köprüyü Tekrar İnşa Etmek İstiyoruz”

Saint-Marc, Müslümanların da mağdur olduğunu göstermek için kongreye çok sayıda terör mağduru Müslüman’ı davet ettiklerini belirterek, “Teröristler bizi karşı karşıya getirmek istedi, biz yıkılan köprüyü tekrar inşa etmek istiyoruz.” dedi. Saint-Marc, terör mağduru diğer dinlere mensup kişilerle diyalog kurmayı önemsediklerinin altını çizdi.

Paris merkezli AFVT’nin Nice’te düzenlediği “Uluslararası Terör Kurbanları Kongresi” bugün başladı. Nice Belediyesiyle ortaklaşa düzenlenen kongreye, 80 ülkeden terör mağduru 450 kişi katılıyor. Cumartesi günü sona erecek kongreye, Türkiye’den de 4 kişi katılıyor. Kongrede terör mağdurları konuşacak ve çeşitli paneller düzenlenecek.

Birçok kültürel ve sanatsal faaliyetin de yapılacağı kongrede, terör mağdurlarının sesini dünyaya duyurmak, çeşitli ülkelerden gelen terör kurbanı yakınlarının birbirlerini tanımalarını sağlamak ve mağdurlara yönelik yapılacak çalışmaların önemi konusunda yetkililerin dikkati çekmek hedefleniyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |