Avusturya Avusturya’da Başörtülü Stajyer Hukukçuya Hakim Koltuğuna Oturma Yasağı

Avusturya’da hukuk stajı yapan Müslüman bir kızın katıldığı duruşmada hakimlerin bulunduğu bölüme oturmasına başörtülü olduğu gerekçesiyle müsade edilmedi.

admin 6 Aralık 2019

Avusturya’da, Linz Yüksek Eyalet Mahkemesi’ndeki bir duruşmayı takip etmek üzere mahkeme salonuna giren Müslüman hukuk stajyerinin, başörtülü olduğu gerekçesiyle hakimler tarafından kullanılan koltuklara oturmasına izin verilmedi. Duruşmada hakim, genç kızın ancak başörtüsünü çıkarması hâlinde devlet veya yargıyı temsil etme hakkı olacağını savundu. Genç hukukçunun sadece seyirciler arasında oturmasına müsade edildi.

“Hassas Bir Konu”

Konu ile ilgili konuşan Linz Yüksek Bölge Mahkemesi Başkanı Katharina Lehmayer, hakimler için başörtüsü yasağının, sınırlarının henüz hukuki olarak net çizilmemiş  “hassas bir konu” olduğunu aktardı.

Almanya’da da Hakim ve Savcılara Başörtüsü Yasağı 

Almanya’da da ağustos ayında, Adalet Bakanı Barbara Havliza’nın talebiyle Aşağı Saksonya Eyaleti, yargının tarafsızlığının güçlendirilmesini amaçlayan bir yasa tasarısı hazırlamıştı. Mart ayında kabul edilen tasarıda, hakim ve savcıların dinî ve siyasi sembol taşımaları yasaklanmıştı.(bb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |