İsveç Nobel Ödülü İle Tepki Çeken İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nden “Irkçılık” Davası

Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verdiği Nobel Edebiyat Ödülü ile tepki çeken İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, ırkçılığa karşı dava açtı.

admin 24 Aralık 2019

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, bazı yazarların eserlerini “ırkçı amaçlarla kullandığı” gerekçesiyle aşırı sağcı Kuzey Direniş Hareketinin (NMR) yayın organı Nordfront hakkında dava açtı.

Bosna Hersek’te yaşanan soykırımı inkar eden ve eski Sırp lider Slobodan Milosevic’e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke‘ye Nobel Edebiyat Ödülü vererek tepki çeken İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, ırkçılığa karşı dava açtı.

Yazıların Kaldırılması Talep Edildi

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine göre, Akademi, 3 İsveçli yazarın klasikleşmiş eserlerinin “ırkçı amaçlarla kullanıldığı” gerekçesiyle Nordfront haber sitesinden söz konusu yazıların kaldırılmasını talep etti.  Akademi, Stockholm Bölge Mahkemesine başvurarak haber sitesi hakkında 1 milyon kron tazminat istemiyle dava açtı.

Nordfront haber sitesi, yazıları kaldırmadı. Nordfront, yayımladığı basın bildirisinde, söz konusu İsveçli yazarların kullanılan eserlerinin geri çekilmeyeceğini duyurdu. Bildiride, “ırkçılık” ile suçlanan bir kişiye ödül veren akademinin, kendilerini “ırkçılıkla” suçlamasının “iki yüzlülük” olduğu vurgulandı.

Finlandiya’da Yasaklanmıştı

İskandinavya ülkelerinde göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı Nordik Direniş Hareketi, toplumun huzurunu bozan şiddet yanlısı ırkçı bir yapılanma olmasından dolayı Finlandiya’da yasaklanmıştı. Örgütün İsveç’te de yasaklanması gündemde.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |