Avusturya Avusturya’da Boşnak Asıllı Siyasetçiye Sosyal Medyada Irkçı Saldırı

Avusturya'da yeni kurulacak hükümette adalet bakanı olacağı iddia edilen Boşnak asıllı siyasetçi Zadic, sosyal medyada ırkçı saldırıya maruz kaldı.

admin 1 Ocak 2020

Avusturya’da Yeşiller Partisinden Boşnak asıllı milletvekili Alma Zadic’in yeni kurulacak hükümette adalet bakanı olacağına ilişkin söylentiler, sosyal medyada Zadic’e yönelik nefret içerikli ırkçı saldırılara yol açtı. Ülkede merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında yaklaşık iki aydır süren koalisyon görüşmelerinde sona yaklaştıkça, bakanlıkların paylaşımı ve bazı milletvekillerinin çeşitli bakanlıklarla adlarının anılması spekülasyonlara neden oldu.

Irkçı İfadeler İçeren Hakaretlerde Bulunuldu

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisinin (FPÖ) Tirol Eyaleti Teşkilat Başkanı Markus Abwerzger’in sosyal paylaşım ağı Facebook’ta , “Bu kadın (Zadic) adalet bakanı olacak. Hakkında suç işlediğine ilişkin mahkeme süreci devam etmekte.” şeklindeki paylaşımının ardından çok sayıda kullanıcı Yeşiller milletvekiline ırkçı ve cinsiyetçi ifadeler içeren hakaretlerde bulundu.

Özellikle Zadic’in etnik kökeni ve dini kimliğine yönelik saldırıların sosyal medyada tepkilere yol açmasının ardından aşırı sağcı Abwerzger, hesabında paylaştığı iletiyi silmek zorunda kaldı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |