Almanya Merkel’den Aşırı Sağ Çıkışı: İnsanları Korumak Devletin Görevi

Almanya Başbakanı Merkel, yayınladığı yeni yıl mesajında ülkede artan aşırı sağcı gelişmelere dikkat çekti. İnsanları, nefrete, düşmanlığa, şiddete, ırkçılığa ve antisemitizme karşı korumanın devletin bir görevi olduğunu söyledi. 

admin 1 Ocak 2020

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni yıl mesajında, 2020 yılının ülkesi için iyi yıllar olabileceğini belirtti. Avrupa iyi durumda olduğunda Almanya‘nın da iyi durumda olacağına dikkati çeken Merkel, “Çünkü sadece AB içinde değerlerimizi ve çıkarlarımızı savunabiliriz ve barışı, özgürlüğü ve refahı güvence altına alabiliriz.” ifadelerini kullandı. Merkel, 2020’nin ikinci döneminde AB dönem başkanlığını üstleneceklerini ve bu çerçevede Avrupa’nın dünyada daha güçlü bir şekilde sesinin yükseltmesi için çaba harcayacaklarını vurguladı.

Çin ve Afrika ülkeleriyle zirve düzenleneceğini vurgulayan Merkel, “Afrika ile iş birliği bizim de çıkarımıza.” yorumunda bulundu. Merkel, insanlara barış ve güven içinde bir yaşam fırsatı verilmesi halinde göçün azalacağını savundu. Savaşların siyasi çözümlerle sonlandırıldığında sürdürülebilir güvenliğin ortaya çıkabileceğinin altını çizen Merkel, “Güvenliğimiz ve refahımız büyük ölçüde çevremizin güvenli olmasına ve ekonomik gelişmesine de bağlıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkel Aşırı Sağcı Gelişmelere Dikkat Çekti

Ülkede artan aşırı sağcı gelişmelere de dikkati çeken Merkel, insanları, nefrete, düşmanlığa, şiddete, ırkçılığa ve antisemitizme karşı korumanın devletin bir görevi olduğunu ifade etti.

Merkel, dijital çağda da tekniğin insanlara hizmet etmesi gerektiğini vurguladı. Dijital gelişmenin insanların yaşamını ve özellikle de iş hayatını değiştirdiğine işaret eden Merkel, bu değişime cevaplar bulunması ve herkesin bu değişim için ihtiyaç duyduğu eğitime erişmesi gerektiğini kaydetti. Merkel, küresel ısınmaya karşı mücadele etmek için her şeyin yapılması gerektiğini belirterek, iklim değişiminin üstesinden gelmek için çaba sarf edeceğini dile getirdi. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar