Almanya Duden’den Açıklama: “İnşallah” Kelimesi 1942’den Beri Almanca Sözlükte

''İnşallah'' kelimesinin Almanca sözlüğe girdiği ile ilgili haberler sonrası Almanya'nın en önemli sözlüğü kabul edilen Duden'den açıklama yapıldı.

admin 7 Ocak 2020

Müslümanlar tarafından günlük hayatta çok sık kullanılan ”inşallah” kelimesinin Almanca sözlüğe girdiği ile ilgili haberler sonrası Almanya‘nın en önemli sözlüğü kabul edilen, ülkede imla klavuzu ve sözlük konusunda söz sahibi olan Duden’den açıklama yapıldı.

Twitter’da Duden’in resmi hesabından yapılan açıklamada, “inşallah” kelimesinin son dönemde sözlüğe eklendiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çekildi. Açıklamada, “İnşallah” kelimesi 1942’den beri Duden’de.” ifadeleri kullanıldı.

Almanya‘nın en önemli sözlüğü kabul edilen, ülkede imla klavuzu ve sözlük konusunda söz sahibi olan Duden’in internet sitesinde “inşallah” kelimesinin Almancası ”inschallah” olarak veriliyor. Sözlükte kelimenin anlamı ”Allah isterse” olarak yer alırken, kelimenin Arapça kökenli olduğu ve Müslümanlar arasında çok sık kullanıldığı vurgulanıyor.

Öte yandan Duden’de “maşallah”kelimesine de yer verilirken İslam ülkelerinde genellikle şaşkınlık ve hayranlığı belirten bir ifade şekli olduğuna dikkat çekiliyor. Kelimenin anlamı olarak da, “Allah nasıl isterse” ifadesine yer verildi. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |