Almanya Almanya Türkçe Öğretmenlerini Kendisi Yetiştirmek İstiyor

Almanya'da Berlin Senatosu, okullarda Türkçe dersi verecek öğretmenleri kendisi yetiştirmek istiyor. Hedef, Türkiye’den gönderilen öğretmenlerin yerini doldurmak.

admin 22 Ocak 2020

Başkent Berlin’de Türkçe dersi veren öğretmenlerin Almanya’da yetiştirilmesi ile ilgili başlayan tartışmalar sürüyor. Berlin Eğitim ve Bilim Senatörü Sandra Scheeres, Berlin’de Türkçe öğretmenlerin yetiştirilmesi için girişimlere başlandığını açıkladı. Scheeres, Berlin Hür Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde Türkçe öğretmen yetiştirileceğini duyurdu. Bölüme yılda kaç öğrencinin alınacağı ise henüz netlik kazanmadı.

“Hızlıca Bölümü Oluşturmak İçin Çalışacağız”

Berlin Eğitim ve Bilim Senatörlüğü Müsteşarı Steffen Krach da Berlin Hür Üniversitesi’nin öğretmen yetiştirmeyi kabul ettiğini açıkladı. Krach, üniversite yönetimi ile birlikte hızlıca bölümü oluşturmak için kısa zamanda çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi. Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde de bir süredir Türkçe öğretmenler yetiştiriliyor.

İmamlarda Da Aynı Karar Alınmıştı

Almanya, camilerde görev yapacak imamların yetiştirilmesi yönünde de bir süre önce karar almıştı. Berlin hükümeti, Türkiye’den gelecek imamların Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görev yapmasına karşı çıkıyor. Ankara’nın gönderdiği imamların gelmesini engellemek için de ihtiyaç duyulan din adamlarının Almanya’da yetiştirilmesi çözümü bulundu.(P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar