Danimarka Danimarka’da “Ya Başörtünü Çıkar Ya Ayrıl” Denilen Asker İstifa Etti

Danimarka ordusunda göreve başlayan 19 yaşındaki Müslüman kadın, başörtüsü nedeniyle ordudan ayrılmak zorunda kaldı.

admin 10 Şubat 2020

Danimarka devlet televizyonu ve radyosu DR’nin haberine göre, 3 Şubat’ta orduda asker olarak göreve başlayan Müslüman bir kadının, görevine devam etmek istiyorsa başörtüsünü çıkarması veya birliğini terk etmesi istendi. Başörtüsünü çıkarmak istemeyen kadın, 4 gün önce başladığı görevinden ayrıldı.

İsmi açıklanmayan genç kadın, Danimarka medyasına yaptığı açıklamada, geçen yıl katıldığı ‘Ordu Günü’ tanıtımlarında kendisine başörtüsünün sorun olmadığının söylendiğini, bunun üzerine bu görevi seçtiğini belirtti. Danimarka Ordusu İletişim Direktörü Susanne Lund ise kendilerine başvuran kişilerin dini tercihlerinin sorulmadığını ancak adaylara, ordunun kılık-kıyafet yönetmeliğinin yer aldığı broşürleri e-postayla gönderdiklerini kaydetti. 
Müslüman genç kadın ise kendisine böyle bir broşür gelmediğini belirtti.

Savunma Bakanı: Orduda Başörtüsü Yasağı Var

Danimarka medyasına konuşan Danimarka Savunma Bakanı Trine Bramsen de orduda başörtüsü yasağı olduğunu, üniforma kurallarının değişmeyeceğini vurguladı. Bir başka İskandinavya ülkesi İsveç’te kadınlar başörtüsüyle orduda görev alabiliyor.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |