"Almanya"

Alman İstihbaratının Yurt Dışında Dinleme Faaliyetleri Anayasaya Aykırı

Almanya Anayasa Mahkemesi, Dış İstihbarat Teşkilatının (BND) ülke dışında dinleme faaliyetlerine imkan veren yasanın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi.

nitpicker / Shutterstock.com

Almanya Anayasa Mahkemesinin kararında, Alman devletinin yurt dışında dinleme yaparken de temel haklara riayet etmesi gerektiği vurgulandı. Mahkeme 2017 yılında çıkarılan yasanın usul ve içerik açısından anayasa aykırı olduğunu tespit etti. Kararda, hükümetten, yasanın 2021 yılı sonuna kadar yeniden düzenlenerek anayasaya uygun hale getirilmesi istendi.

BND’nin Yetkileri Sınırlandırılmalı

Kararda İstihbarat teşkilatının telekomünikasyon araçlarını dinlemesinin prensip olarak yasalara uygun olduğu aktarıldı. Ancak yasa koyucunun BND’nin yetkilerini daha hassas şekilde düzenlemesi ve sınırlandırması gerektiği kaydedildi. Kararda, elde edilecek verilerin büyüklüğünün önceden belli olması, bilgilerin en fazla 6 ay saklı tutulması istendi. Avukatlar ve gazeteciler gibi bazı meslek gruplarının iletişiminin özel olarak korunması ve dinlemeye takılan özel ve mahrem bilgilerin ivedilikle silinmesi talep edildi.

İletişimin Gizliği İlkesinin İhlali

Aralarında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün de yer aldığı sivil toplum dernekleri ile birçok yabancı gazeteci 2017’de kabul edilen yasayı Anayasa Mahkemesine taşımıştı. Yasaya göre BND, somut gerekçe göstermeksizin dinleme ve izleme faaliyetinde bulunabiliyordu. Yasayı Anayasa Mahkemesine taşıyan gruplar, bu yasasının Alman Anayasasında yer alan yer alan iletişimin gizliği ilkesini ihlal ettiğini, bunun da gazeteciler için büyük sorun teşkil ettiğini savunmuştu.

Alman basını, geçmişte, BND’nin birçok ülkede kitlesel dinleme faaliyetlerinde bulunduğunu ortaya çıkartmış, Alman hükümeti de bu dinlemelerin yapabilmesi için yasa çıkartarak düzenleme getirmeye çalışmıştı. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler