'Kovid-19'

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: “İkinci Bir Ulusal Karantina Uygulanabilir”

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkede artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına karşı alınan yeni önlemlere uyulmaması durumunda ikinci bir ulusal karantina kararının alınabileceğini söyledi.

Fotoğraf: RICHIE SULLIVAN / Shutterstock.com

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Sky News’e yaptığı açıklamada, artan Kovid-19 vakalarına, uygulanan test sayılarına ve alınan yeni önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Havaalanlarında uygulanan Kovid-19 antikor testlerinde “yanlış pozitif oranları”nın çok yüksek olduğu bilgisini paylaşan Raab, buralarda test olanların birkaç gün sonra yeniden bir test yaptırmasının gerekebileceğini bildirdi.

Raab, ülkede kişi başına düşen test oranının diğer Avrupa ülkelerinden daha yüksek olduğunu, hükûmetin bazı çalışanlar için testleri öncelikli hâle getirmeye odaklandığını kaydetti.

Salgın ile mücadelede “sihirli bir değnek” olmadığına ve hükûmetin vakalardaki artışı durdurmak için geçmişte yapılanlardan ve bazı Avrupa ülkelerindeki örneklerden ders aldığına dikkati çeken Raab, yeni önlemlerin, daha katı bir ulusal karantinadan kaçınmak için alındığını belirtti.

Raab, yeni tedbirlere ilişkin kararın, “dengeli, odaklanmış ve orantılı” olduğunu savunarak, yeni tedbirlerin ulusal bir karantina anlamına gelmeyeceğini, ancak halkın tedbirlere uymaması halinde ikinci bir ulusal karantinanın göz ardı edilmeyeceğini bildirdi.

Raab, Başbakan Boris Johnson’un “tedbirleri alma konusunda askeriyeden de destek almanın masada olduğu” şeklindeki açıklamasına muhalefetten gelen eleştirilere yönelik ise, “İhtiyaç duyulursa askeriye polise destek sağlayacak. Askerler salgın döneminde, bireysel koruyucu ekipmanların taşınması için daha önce destek vermişti.” ifadelerini kullandı.

Yeni Tedbirler

Başbakan Johnson’ın dün açıkladığı, yarından itibaren geçerli olacak yeni önlemler kapsamında tüm bar ve restoranlar sadece masalara hizmet verecek ve saat 22.00’de kapanacak. Perakende mağazaları ve taksiler ile konaklama sektöründeki mekanlarda da maske takmak zorunlu olacak. 28 Eylül’den itibaren düğün törenlerine katılacak kişi sayısı 30’dan 15’e düşürülecek.

Ülkede artan vakalar sonrası 14 Eylül’den itibaren 6’dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmıştı. Yeni düzenlemeyle bu yasak kapalı spor salonlarındaki takım sporları için de geçerli olacak. Stadyumların 1 Ekim’de kısmen yeniden açılmasına ilişkin plan da rafa kaldırıldı.

Yeni önlemler kapsamında ayrıca, maske takmama veya 6 kişi kuralını çiğnemenin cezası 2 katı artırılarak 200 sterline çıkarıldı. Hükûmet, bu konuda askerden destek alma seçeneğini de masada tutuyor. Johnson, bu kısıtlamaların 6 ay süreyle geçerli olabileceğini söylemişti.

Günlük 50 Bin Vakadan Korkuluyor

Avrupa’da Kovid-19’dan en çok ölümün yaşandığı İngiltere’de, vaka sayısı ağustos ayından itibaren yükselişe geçmişti.

Ülkede, dün 4 bin 926 Kovid-19 vakasına rastlanırken, son 139 günün en yüksek vaka sayısı kaydedilmişti.

İngiltere’de hükûmetin bilim danışmanı Patrick Vallance, 20 Eylül’de yaptığı açıklamada, Kovid-19 vakalarının her hafta 2 kat arttığına dikkati çekerek, bu şekilde devam etmesi durumunda ekim ayı ortalarında günlük 50 bin vakanın görülebileceği uyarısında bulunmuştu. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler